•  Kırım Derneği Genel Merkezi
 •   +90.312.419 47 49
 •   info@kirimdernegi.org.tr
 • KIRIM’DAKİ VAZİYET HAKKINDA KIRIM TATAR GENÇLİK KURULTAYI İCRA KOMİTESİ BİLDİRİSİDİR

        Kırım ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğü tehlike altındadır. Bu durum, Kırım’ın asli ve tarihi halkı olan Kırım Tatarlarının varlığını tehdit etmektedir. Sivastopol’de bulunan Rusya’nın Karadeniz Filosu, Ukrayna ile arasında bulunan anlaşmalara aykırı davranarak Sivastopol dışına çıkmış, Kırım içerisinde askeri güçlerini harekete geçirmiştir. Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin parlamentosu silahlı çetelerce baskı altına alınmış ve devlet kurumları işgal edilmiştir. Bununla beraber, havaalanlarının ve karayollarının askeri güçlerce kontrol edilmesi gibi durumun vahametini ortaya koyan haberler halen tarafımıza gelmeye devam etmektedir.

        Türkiye’nin ve Almanya’nın Kırım Tatar diasporasının aktif faaliyetleri sonucu uluslararası basına, resmi makamlara ulaşılmış ve kamuoyu olaylardan haberdar edilmeye çalışılmıştır.  Bu uğurda, Kırım’da olan hukuk dışı durumun Türk ve dünya kamuoyuna duyurulması için 01.03.2014 Cumartesi günü Eskişehir ve Bursa’da, 02.03.2014 Pazar günü saat 14:00’da Ankara/Kızılay Güvenpark’ta basın açıklaması yapılacaktır.

        Kırım Tatar gençlik kurultayı icra komitesi olarak; Kırım Tatar Halkının durumunu tüm dünyaya duyurmak, yapılan toplantılara ve organizasyonlara katılmak ve bu yolda çalışmak tüm Kırım Tatar gençlerinin boynunun borcudur. Unutulmamalıdır ki, geçmişin yükü omuzlarımızdadır. Vatan Kırım’ın ve Kırım’daki soydaşlarımızın geleceğiyle beraber tüm milletimizin geleceği bizlere bağlıdır.

  Tüm halkımızı, Kırım dostlarını ve insan haklarına saygı duyan herkesi göreve davet ediyoruz.

  Kırım Tatar Gençlik Kurultayı İcra Komitesi

  #TurkiyeKırımaSesVer #Kırım  #KırımKırımlılarındır

  Pin It