•  Kırım Derneği Genel Merkezi
 •   +90.312.419 47 49
 •   info@kirimdernegi.org.tr
 •  

   TÜRKİYE’DE KURULU KIRIM TATAR TEŞKİLATLARI PLATFORMU’NDAN

  KIRIM’IN RUSYA TARAFINDAN ZORBACA İŞGALİNİN

  BİRİNCİ YILDÖNÜMÜ MÜNASEBETİYLE


  28 Şubat 2015 Ankara


  Kırım Tatarlarının tarihî ve yegâne vatanı olan Kırım tam bir yıl önce emperyalist Rusya devleti tarafından bir kez daha işgal edilmiştir.

  İşgalci Rusya Federasyonu, garantör sıfatıyla imzaladığı Budapeşte Memorandumu ile toprak bütünlüğünü garanti altına aldığı Ukrayna Cumhuriyeti’ne bağlı Kırım Muhtar Cumhuriyeti’ni bütün dünya ile alay edercesine ve bütün uluslararası hukuk kurallarını ayakları altında çiğneyerek silâh zoruyla işgal ve gasp etmiştir.

  Bu hukuksuz ve vahşiyâne eyleminin karşısında tek yerel güç olarak Kırım Tatarlarını ve onların özyönetim sistemlerini gören Rusya, pek çok insanın kulağına hoş gelen ve Kırım Tatarlarına sözde pek çok hak tanıyan vaatleri ile bütün dünya kamuoyunu kandırmaya ve Kırım Tatarlarını bölmeye teşebbüs etmiştir.

  İşgalin başladığı 27 Şubat 2014 tarihinden bugüne bizlerin asla inanmadığı bu vaatler daha soğumadan, Kırım Tatarlarına ait cami ve okullara kanunsuzca baskınlar yapılmış, pek çok Kırım Tatarının evi yasadışı olarak aramadan geçirilmiş, 150 Kırım Tatarı gözaltına alınmış, 5’i tutuklanmıştır. Kırım’da Kırım Tatarları başta olmak üzere hiç kimsenin can ve mal güvenliği bulunmamaktadır. Sovyet rejimi bütün çirkin suratı ve uğursuzluğuyla Kırım’da Putin tarafından hortlatılmıştır.

  Bir yıl içinde kaçırılan 21 Kırım Tatar gencinden 3’ünün işkence görmüş cesetleri bulunmuştur. Bütün dünyanın saygınlığını kazanmış insan hakları savunucusu, Kırım Tatarlarının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım Tatar Millî Meclisi Başkanı Refat Çubar, Kırım’dan sürgün edilmiştir. Bu iki millî liderin ardından, Kırım Tatarlarının objektif haber ajansı olan Kırım Haber Ajansı’nın başında bulunan İsmet Yüksel ile tanınmış insan hakları savunucusu ve Kırım Tatar Millî Meclisi üyesi Sinaver Kadir de aynı şekilde hiçbir çağdaş hukuk sisteminin kabul etmediği sürgünle cezalandırılmıştır. Kırım Tatar Millî Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz ise tutuklanmıştır.

  Vaatlere rağmen, işgale direnen, sivil, silâhsız ve demokratik tepkilerini gösteren Kırım Tatarlarına yönelik baskı ve tehditler artarak devam etmiştir. Bu zulmün daha da devam edeceği açıkça görülmektedir.

  Kırım Tatarlarının, işgalci Rusya Federasyonu’ndan tek bir talebi vardır: O da vatanımız Kırım’ı derhal ve kayıtsız şartsız terk etmesidir.

  Türkiye’de kurulu 42 Kırım Tatar Sivil Toplum Kuruluşu olarak buradan bir kez daha bütün dünyaya ve emperyalist Rusya Federasyonu’na seslenerek diyoruz ki:

             1-   Kırım, Kırım Tatarlarının tarihî ve yegâne vatanıdır.

  2-  Kırım’ın Rusya Federasyonu tarafından 27 Şubat 2014 tarihinde ikinci kez işgali hukuksuzdur ve asla kabul edilemez. Rusya Federasyonu bu hukuksuzluğa derhal son vermelidir.

  3-  Tüm dünyadaki Kırım Tatar diasporası ve teşkilatları; demokrasi, hukuk ve insan haklarına saygı ilkeleri dahilinde işgalden önce hür ve demokratik şartlar ve zeminde seçilmiş Kırım Tatar Millî Kurultayı, Kırım Tatar Millî Meclisi ve Kırım Tatar millî hareketinin meşru liderlerinin yolbaşçılığında, Rusya Federasyonu’nun hukuksuz işgaline karşı Kırım Tatarlarının hak ve hukukunu, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü var gücü ile savunacaktır.

  4-  Türkiye’de bulunan Kırım Tatar teşkilatları, yukarıda belirtilen bu ilkeler çerçevesinde Kırım Tatarlarının haklarını uluslararası arenada, siyasî, sosyal ve kültürel alanlar başta olmak üzere her alanda savunacak; Kırım Tatarlarının hak ve hukuklarına halel getirecek her girişim ve eylemin karşısında olacaktır.

  5- Kırım Tatarlarının sesinin ve haklı davasının Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği organları, Lahey Adalet Divanı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi vesair her türlü platformda duyurulması ve korunması için teşkilatlarımız hukuk içinde gereken her çabayı gösterecektir.

  6- Bilinmelidir ki, Kırım’da yaşayan vatandaşlarımıza verilecek her sıkıntı ve zarar aslında Kırım Tatar diasporasında yaşayan bizlere de verilen zarardır.

  Kırım Tatarları asla teslim olmayacak!

  Kırım asla Rusya’nın olamaz!

  Yaşasın Kırım Tatar halkının şerefli ve durdurulamaz hürriyet mücadelesi!


   

  KIRIM TATAR TEŞKİLATLARI PLATFORMU

   

  Kırım Derneği Genel Merkezi

  Emel Kırım Vakfı

  Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Vakfı

  Eskişehir Kırım Gelişim Vakfı

  Eskişehir Kırım Türkleri Kültür, Yardımlaşma ve Spor Kulubü Derneği

  Bursa Tüm Tatar Türkleri Sosyal ve Kültürel Dayanışma Derneği

  Çanakkale Kırım Tatarları Derneği

  Düzce Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği

  Eskişehir Kırım Halk Bilim Araştırma, Gençlik ve Spor Kulubü Derneği

  Etimesgut Kırım Tatarları Kültür ve Dayanışma Derneği

  İzmir Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği

  Polatlı Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği

  Sakarya Kırım Türkleri Yardımlaşma, Eğitim ve Kültür Derneği

  Serik Tatarlar Kültür ve Dayanışma Derneği

  Yalova Kırım Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği

  Kırım Derneği Aksaray Şubesi

  Kırım Derneği Amasya Şubesi

  Kırım Derneği Balıkesir Şubesi

  Kırım Derneği Bandırma Şubesi

  Kırım Derneği Bursa Şubesi

  Kırım Derneği Ceyhan Şubesi

  Kırım Derneği Çatalca Şubesi

  Kırım Derneği Çorlu Şubesi

  Kırım Derneği Edirne Şubesi

  Kırım Derneği Gebze Şubesi

  Kırım Derneği Gölbaşı-Ballıkpınar Şubesi

  Kırım Derneği Gönen Şubesi

  Kırım Derneği Ilgın Şubesi

  Kırım Derneği İstanbul Şubesi

  Kırım Derneği Kırıkkale Şubesi

  Kırım Derneği Kocaeli Şubesi

  Kırım Derneği Konya Şubesi

  Kırım Derneği Manavgat Şubesi

  Kırım Derneği Mersin Şubesi

  Kırım Derneği Sungurlu Şubesi

  Kırım Derneği Polatlı-ToydemirŞubesi

  Kırım Derneği Seydişehir Şubesi

  Kırım Derneği Tekirdağ Şubesi

  Kırım Derneği Yalova-Altınova Şubesi

  Kırım Derneği Yalova-Çiftlikköy Şubesi

  Kırım Derneği Nevşehir Temsilciliği

  Kırım Derneği Ordu Temsilciliği

  Pin It