•  Kırım Derneği Genel Merkezi
 •   +90.312.419 47 49
 •   info@kirimdernegi.org.tr
 • Kırım’da yapılan baskılar, zulümler ve insan hakları ihlalleri bitmek bilmiyor! Yaklaşık bir yıl evvel vatanımız Kırım’ın bütün insani değerleri ayaklar altına alarak işgalinden itibaren vatanından sürülen, kaçırılan, öldürülen vatandaşlarımızdan sonra; şimdi de dünya üzerinde Kırım Tatarca yayın yapan tek televizyon kanalımız ATR’nin ve onun çevresinde faaliyet gösteren Radyo Meydan, Lale Televizyonu ve Radyo Lider’in yayınları 31.03.2015 gece yarısı, faaliyet ruhsatları çeşitli bahanelerle yenilenmeyerek durduruldu. Bunun yanında yine Kırım Tatarları tarafından çıkarılmakta olan Yañı Dünya ve Avdet gibi gazeterimizin ruhsatları uzatılmayarak kapanmak, bütün dünyaya yayın yapan Kırım Haber Ajansı (QHA) Kırım’dan çıkmak ve Kiev’e taşınmak zorunda bırakıldı.

  Şerefli duruşundan vazgeçmeyen, Kırım Tatar Milli Hareketi’nin prensiplerinden yüz çevirmeyen, başta ATR, QHA, Yañı Dünya ve Avdet gibi medya kuruluşlarımız olmak üzere Kırım’daki bütün teşkilatlarımızın sonuna kadar arkasında olduğumuzu bütün dünyaya ilan ediyoruz! Doğrudan ifade ve basın özgürlüğüne ve Kırım’ın yerli halkı Kırım Tatarlarının, Rusya’nın da üyesi olduğu, Birleşmiş Milletler Teşkilatı tarafından koruma altında olan haklarına yapılan bu saldırıyı ise şiddetle kınıyor, Rus şovenizmini lanetliyoruz.

  Bugün yayın hayatına sonlandırılan bu kıymetli kurumlarımızın temsil ettikleri Kırım Tatar halkı asırlardan beri yaşadıkları baskılara rağmen halen ayaktadır ve dik durmaya da devam edecektir. Bu dik duruşumuz karşısında, bizlere yaşama hakkı tanımayan, bizleri ezmeye ve yok etmeye çalışan Rusya devlet ideolojisinin defalarca iflas ettiğini biliyor ve bütün hür dünyayı karşısına alan, insani değerleri çiğneyen Rusya’nın milli kurumlarımıza karşı takındığı tutumun bizleri yıldıramayacağının bir kere daha altını çiziyoruz.

  Uluslararası hiçbir anlaşmayı dikkate almayan Rus idaresinin verdiği sözleri de tutmayacağının bilincinde olan Kırım Tatar halkı bütün dünyayı bu despot ve çağ dışı iktidara karşı ciddi adım atmaya davet etmektedir!

  Pin It