•  Kırım Derneği Genel Merkezi
 •   +90.312.419 47 49
 •   info@kirimdernegi.org.tr
 • EkoAvrasya Vakfı “2023 Avrasya  Hizmet Ödülleri” 29 Kasım 2023 tarihinde Ankara’da Tarihi Türk Ocağı Binası’nda düzenlenen törenle takdim edildi.

  3dfbefe6 818a 4333 a85f 369f1a4278af 1701282690 745

  Kırım Tatarlarının Milli Lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, EkoAvrasya Vakfı tarafından verilen 2023 Avrasya Hizmet Ödülü'ne layık görüldü. Ödülü Kırımoğlu adına eşi Safinar Cemileva, EkoAvrasya Başkanı Hikmet Eren ve Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici'nin elinden aldı.

  b7 1701282080 350

  EkoAvrasya Vakfı tarafından verilen 2023 Avrasya Hizmet Ödülleri Töreni, 29 Kasım 2023 akşamı geniş bir katılıma sahne olan törenle, Kırım Tatar Halkının Efsanevi Milli Lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'na takdim edildi. Ukrayna ve Kırım'daki kritik durum nedeniyle başkent Kıyiv'de bulunan Kırımoğlu'nun yerine ödülü, eşi Safinar Cemileva teslim aldı. Ödülü, EkoAvrasya Başkanı Hikmet Eren ve Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici takdim etti.

  b6 1701282052 462

  KIRIM TATAR HALKININ MİLLİ LİDERİNE ÖNEMLİ ÖDÜL

  Ankara Resim Heykel Müzesi Tarihi Türk Ocağı Salonu'nda gerçekleşen tören geniş bir katılıma sahne oldu. Törene; Kırım Tatar halkının efsanevi milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun eşi Safinar Cemileva, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Avrasya Ekonomik İlişkiler (EkoAvrasya) Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, Kırımoğlu'nun eşi Safinar Cemileva, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Dursun Oğuz, TBMM Amasya Milletvekili Haluk İpek, TBMM Konya Milletvekili Orhan Erdem, MHP Genel Başkan Yardımcısı, TBMM Nevşehir Milletvekili Prof. Dr. Filiz Kılıç, Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Ukrayna Büyükelçiliği Müsteşarı Denis Zolotaryov, Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Üyesi Doç. Dr. Gayana Yüksel, TURKSİD Ukrayna Derneği Başkanı İsmet Yüksel, piyanist ve besteci Tuluyhan Uğurlu ve çok sayıda isim katıldı.

  HİKMET EREN: KIRIMOĞLU, HAYATINI KIRIM TATARLARINA ADAYAN EFSANE LİDERDİR

  Eko Avrasya Vakfı tarafından verilen 2023 Avrasya Hizmet Ödülleri takdim töreni, vakfın Başkanı Hikmet Eren'in açılış konuşması ile başladı. Eren, 2023 Avrasya Hizmet Ödülleri hakkında bilgi verdi. Hikmet Eren, Kırım Tatarlarının milli davası için yılmadan çalışan Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu hakkında, “Kırımoğlu, hayatını Kırım Tatar Türkleri için adayan ve Kırım davamızın bugüne kadar gelmesinde büyük katkısı olan bir efsane lideridir. Bizler Ekoavrasya olarak kendisine bu ödülü vermekten dolayı onur duyuyor ve kendisine sağlıklı bir ömür dileriz” ifadelerini kullandı.

  Banner2

  SAFİNAR CEMİLEVA'DAN TEŞEKKÜR KONUŞMASI

  Daha sonra Kırım Haber Ajansı tarafından hazırlanan ve Kırımoğlu’nun hayatının anlatıldığı kısa belgesel gösterildi. Ardından, Kırımoğlu'nun gönderdiği video mesaj yayınlandı. Kırımoğlu, Vatan Kırım ve Ukrayna'daki kritik durum nedeniyle ödül törenine katılamadığını dile getirdi. Kendisine verilen ödül için teşekkür etti.

   Banner

  Ardından Kırımoğlu'nun eşi Safinar Cemileva, ödülü teslim aldı. Teşekkür konuşmasında, Rus işgali altında yaşayan Kırım Tatarlarından Türkiye'ye selam getirdiğini vurguladı. Cemileva, Türkiye'de eşi Kırımoğlu'nun çok sevildiğini kaydetti ve bundan memnun olduğunu dile getirdi. Kırımoğlu'nun milletinin mücadelesi için hayatı boyunca yaşadığı zorlukları ve mücadele hayatını özetleyen Cemileva, "Ben böyle bir adamın eşi olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum" dedi. Cemileva, Vatan Kırım'ın özgürlüğü, Rus işgalinden kurtuluşu için mücadelenin devam ettiğinin altını çizdi.

  406463480 10227702949312022 5481377344504808491 n

  Kaynak: QHA

  Pin It