•  Kırım Derneği Genel Merkezi
 •   +90.312.419 47 49
 •   info@kirimdernegi.org.tr
 • Kırım-Tatar Sürgününü konu alan İlk sinema filmi “Haytarma” 17 Mart 2019 tarihinde Manavgat’ta gösterime sunuldu.

  haytarma antalya altin portakal film festivali nde 5137580 2094 o

  Kırım Tatarlarının Vatanlarından Sürgün edilmesini ve Sovyetler Birliği Kahramanı Ünvanını 2 Kez alan Pilot Amethan Sultan’ın hikayesini anlatan; 2013 yılı yapımı “Haytarma” adlı Kırım Tatar filmi Manavgat Şubemiz ve Manavgat Belediye Başkanlığının birlikte düzenlediği organizasyon ile Atatürk Kültür Merkezi’nde gösterildi.

  haytarma banner

  “Film insanlık tarihinin kara lekesi olan 18 Mayıs 1944 tarihinde Kırım Tatarlarına yapılan sürgün ve soykırımı anlatıyor. İkinci dünya savaşında 2 defa kahraman madalyasıyla ödüllendirilen efsanevi pilot Ahmethan Sultan köyüne gider, tüm halkının sürgüne gönderilişine çaresizce şahit olur. Kırım Tatar halkının %46’sı bu sürgünde yok oldu, sürgünü yaşamış insanlar, kendi trajedilerini tüm dünyaya anlatmak için filmde rol aldı.”

  Yönetmenliğini ve başrol oyunculuğunu Ahtem Seytablayev’in üstlendiği filmde; Aleksey Gorbunov, Usnije Khalilova, Adrey Mostrenko gibi oyuncuların yanı sıra Rus ve Ukraynalı oyuncularla birlikte Kırım sürgününü yaşamış bir çok kişi de rol aldı.

  Haytarma giris

  Organizasyonda emeği geçenler, film gösteriminin ardından hatıra fotoğrafı çektirdiler.

  Pin It