Facebook Twitter Youtube Vimeo
Haber ve Duyurular
Üye Girişi
Haberler
Kırımoğluna, Cumhuriyet Nişanı Verildi
  17.04.2014 - 13:40  |  Yazı Boyutu: 10 12 14 16

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ukrayna Parlamentosu Milletvekili ve Kırım Tatar Millî Meclisi Eski Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na 15 Nisan 2014 tarihinde törenle Cumhuriyet Nişanı tevcih etti.

Çankaya Köşkü’nde düzenlenen törende, ilk olarak Mustafa Kırımoğlu’nun özgeçmişi ile Cumhuriyet Nişanı tevcih edilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı okundu.

“Kırımoğlu, Kırım Tatarlarının Var Olma Ve İnsanca Yaşama Mücadelesinin Bayraktarlığını Yapmaktadır”

Törende yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Gül, Kırımoğlu’na takdim edilen Cumhuriyet Nişanı’nın ülkemizde Devlet Başkanları haricindeki zevata verilen en üst nişan olduğuna işaret ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Kırım Tatarlarının var olma ve insanca yaşama mücadelesinin bayraktarlığını yapan, bu uğurdaki büyük fedakârlıklarını takdirle izlediğim Sayın Kırımoğlu’na bu nişanın verilmesini, aslında iki sene önce düşünmüştüm. Bunu Dışişleri Bakanlığımıza ve Bakanlar Kurulumuza tavsiye etmiştim. Bakanlarımız ve Bakanlar Kurulumuz da biraz önce dinlediğiniz gibi gerekli düzenlemeleri yaptılar ve bitirdiler. Şüphesiz ki bunlar bir zaman aldı. Geçen sene bitirdiğimizde Ukrayna’da ilk olaylar ortaya çıktı onun üzerine biraz bekleyelim ve ortalık sakinleşsin ve ona göre bu merasimi yapıp, nişanı tevcih edelim diye düşündük Ama daha sonra zaman gösterdi ki bu olaylar geçici değil. Yeni ve kritik bir süreç içerisinde. Onun üzerine bugün sizlerin de iştirakiyle bu nişanı, büyük kahraman, büyük mücahit, değerli kardeşim Kırımoğlu’na tevcih edeceğiz. Bu nişanı ömrünü Kırım Tatarlarının haklı davasını dünyaya duyurmaya adayan Sayın Kırımoğlu’na takdim etmekten çok büyük gurur duyuyorum, onur duyuyorum”  dedi.

 “Kırım’ın Gönlümüzde Çok Müstesna Bir Yeri Vardır”

Gönlümüzde çok müstesna bir yeri bulunan Kırım’ın, Tatar kardeşlerimizin anavatanı olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, bölgenin yerli sakinleri olan Tatarların Kırım’daki geçmişlerinin, 13. yüzyılda kurulan Altınordu Devleti’ne kadar uzandığını, Tatarlar’ın, yüzyıllar boyunca bu topraklarda barış ve huzur içinde yaşadıklarını işaret etti.

“Kırımoğlu’nun Hayatı, Kırım Halkının Çektiği Çilelerin Kısa Bir Özetidir”

Özbekistan’a 1944’te daha 6 aylıkken sürgün edilen Kırımoğlu’nun, ömrünü Kırım Tatarlarının anavatanlarına geri dönüş mücadelesine vakfetmesinin nedeninin de bu olduğuna değinen Cumhurbaşkanı Gül, Kırımoğlu’nun hayatının, adeta Kırım halkının çektiği çilelerin kısa bir özeti olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül konuşmasında şöyle söyledi: ”Biraz evvel ıstıraplı hayat hikâyesini birlikte dinlediğimiz bu fedakâr insan, uluslararası baskılar yüzünden 1986’da tahliye edilene kadar, 15 senesini hapishanelerde, sürgünde veya çalışma kamplarında geçirmiştir ki – O dönemleri hatırladığınızda ve rejimi hatırladığınızda, bu çilelerin ne olduğunu çok daha iyi idrak edeceğiz -  davası kutlu, azmi sabit olunca; elbette çekilen çileler karşılıksız kalmamıştır. Böylece Kırım Tatarları, anavatanlarından sökülüp atılamayacaklarını tüm dünyaya ispatlamışlardır. Sayın Kırımoğlu’nun liderliğindeki bu özgürlük mücadelesi, tarihe altın harflerle kazınmıştır.“

Cumhurbaşkanı Gül, takip eden dönemde Kırımoğlu’nun, restorasyon döneminin liderliğini de üstlendiğine dikkat çekerek, kendisinin, Kırım Tatar Milli Meclisi’nde ve Ukrayna Parlamentosu’nda sergilediği basiretli liderliğin, bunun en müşahhas nişanesi olduğunu ifade etti.

     

 “Kırım Tatarları, Ciddi Bir Sınavdan Geçmektedirler”

Bugün Kırım’da artık sadece Tatarların değil, Ruslar, Ukraynalılar ve diğer toplulukların da yaşadığını belirten Cumhurbaşkanı Gül sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu, artık bölgenin bir gerçeğidir. Kırım Tatarları, bu şartlar altında ciddi bir sınavdan geçmektedirler.  Böylesine sıkıntılı dönemlerde herkesle barışık, farklılıklara saygılı ve ağırbaşlı bir yaklaşım sergilenmesi, Tatar kardeşlerimizin huzurlu geleceklerinin teminatı olacaktır. Tatar kardeşlerimizin, bu doğrultuda milli kahramanları Sayın Kırımoğlu’nun etrafında kenetlenerek, kaderlerini ve geleceklerini, birlik ve beraberlik ruhu içinde tayin için bir kez daha topluca hareket edeceklerine inanıyoruz.  Temennimiz; bu zorlu günlerin, diyalog, karşılıklı saygı ve anlayış temelinde atılacak adımlarla geride bırakılmasıdır. Tatar kardeşlerimizin, şimdiye kadar olduğu gibi, bu süreçte de üzerlerine düşeni yapacaklarına güveniyoruz.”

Cumhurbaşkanı Gül sözlerini şöyle tamamladı: “Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyet Nişanı’nı, Kırım Tatarlarının Yolbaşçısı Sayın Kırımoğlu’na büyük bir mutlulukla tevcih ediyor; şahsında tüm Kırımlı Tatar kardeşlerimize en kalbi selam, sevgi ve muhabbetlerimi sunuyorum.”

Konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Gül Kırımoğlu’na Cumhuriyet Nişanı’nı tevcih, Nişan Beratı’nı ise takdim etti.

Kırımoğlu: “Bu Nişan Türkiye’nin Kırım Tatarlarına Verdiği Desteğin Bir Nişanesidir”

Kırım Tatarlarının Lideri ve Ukrayna Parlamentosu Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu da törende konuştu. Kırım yarımadasının Rusya tarafından işgal edildiğini söyleyen Kırımoğlu, Ukrayna’nın zor durumda olduğunu belirtti. Rusya’nın Ukrayna’nın zor durumunda faydalanarak Kırım’ı işgal ettiğini belirten Kırımoğlu, 1944 yılında yaşanan sürgün olayını da hatırlattı.

"Bildiğiniz gibi halkımızın yarısını o faciada kaybettik" ifadelerini kullanan Kırımoğlu, "70 yıl sonra yine bizim toprağımıza Rusların tankları girdi. Bugün 1944 senesi değil. Bugün bu zorbalığa binlerce insan karşı çıkıyor. Ümit ederiz ki bu uzun sürmeyecek. Bizim zor durumumuzda Türkiye Cumhuriyeti tarafsız kalmadı. Ukrayna’ya yardım elini uzattı" diye konuştu.

Kırımoğlu, Nişan ve Beratı almaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bunu zor günlerinde Türkiye’nin Kırım Tatarlarına verdiği desteğin bir nişanesi olarak gördüklerini belirtti.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile Mustafa A. Kırımoğlu, eşi Safinar Cemil, birlikte fotoğraf çektirdi.

Fotoğraf çekimi sonrasında gerçekleştirilen resepsiyon ile program sona erdi.

 

    

Bu yazıyı : 2039 kişi okudu.
Bookmark and Share Arkadaşına Gönder  Yazdır
İsminiz \ Takma İsim*
Başlık *
Yorumunuz *

 


harf daha yazabilirsiniz.
Onay Kodu:
Onay Kodu Doğrulama *
  

© 2010 Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği
Adres: Meşrutiyet Cad. Ergene Apt. No: 20/14 Kızılay, Ankara      Tel: 90.312.419 47 49 Faks: 90.312.419 47 51  E-Posta: info@kirimdernegi.org.tr