Facebook Twitter Youtube Vimeo
Haber ve Duyurular
Üye Girişi
Teşkilat
TÜRKİYE’DEKİ KIRIM TATAR DERNEKLERİNİN ORTAK BİLDİRİSİ
  Yazı Boyutu: 10 12 14 16

 TÜRKİYE’DEKİ KIRIM TATAR DERNEKLERİNİN ORTAK BİLDİRİSİ 

 

 

Kırım’ın geçtiğimiz Şubat ayında Rusya ordusu tarafından işgali ve Rusya tarafından ilhakının ilânı Kırım’ın yerli halkı ve tarihî sahibi olan Kırım Tatar halkı tarafından hiç bir şekilde kabul edilmemiştir. Bugüne değin, diasporadaki Kırım Tatarları da her türlü milletlerarası hukuk normunu ayaklar altına alan ve milletlerinin varlığını doğrudan tehdit eden bu oldu-bittiyi asla tanımayacaklarını düzenledikleri bütün miting, toplantı ve açıklamalarla kesin bir dille anlatagelmişlerdir.

İşgalci Rusya idaresi Kırım’daki işgale meşruiyet görüntüsü verebilmek ve bu hayasız saldırganlığa karşı koyan en önemli unsur olan Kırım Tatar halkının direncini kırabilmek maksadıyla bir takım çirkin entrikaları uygulamaya koymuştur. Bunlar arasında, Kırım Tatar millî temsil organlarını yok etmek veya etkisiz kılmak, bu kuruluşları en azından içlerinden bölmek, Kırım Tatar toplum liderlerini itibarsızlaştırarak devre dışı bırakmak, Kırım Tatar halkını korkutup sindirerek işbirliğine zorlamak ve Kırım Tatar halkı arasından “sahte temsilciler” çıkartmak gibi metotlar bulunmaktadır.

Bu meyanda, öteden beri Rusya’nın maşa olarak kullandığı bilinen ve Kırım Tatar halkı tarafından çoktan dışlanmış bir takım karanlık şahıslar tabansız paravan teşkilatlar adına Türkiye’deki Kırım Tatar diasporasını temsil edermişçesine öne çıkarılmaktadır. Böyle haddini bilmezlerin ağzından çıkan beyanlar Rusya medya organları vasıtasıyla bütün dünyaya yayılmakta, böylelikle Kırım Tatarlarının vatanlarındaki işgali benimsedikleri ve toplum liderlerinden yüz çevirdikleri izlenimi verilmeye çalışılmaktadır.

Türkiye’deki milyonlarca kişiden oluşan Kırım Tatar diasporası bu alçakça oyunları ve yalanları dünya kamuoyu önünde lanetlemektedir. Moskova tarafından alet olarak kullanılan, gerek Kırım’da gerekse diasporadaki bir avuç satın alınmış unsurlar Kırım Tatar halkının hiç bir şekilde kendinden saymadığı ve tiksintiyle baktığı düşkün şahıslardır. Dolayısıyla, bu gibilerin Kırım Tatar halkını temsil etmesi söz konusu dahi olamaz.

Aşağıda adları bulunan ve Türkiye’deki Kırım Tatar diasporasının gerçek temsilcileri sayılan Kırım Tatar dernekleri olarak Kırım’daki hukuk dışı işgali asla tanımadığımızı ve tanımayacağımızı bir kere daha beyan ediyoruz. Güzel Kırım’ın yabancı işgal güçlerinden derhal arındırılması, Kırım Tatar halkının tarihî haklarının iadesi ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün korunması dışındaki yaklaşımları kesinlikle kabul etmiyoruz. Tarih boyunca zulüm karşısında asla boyun eğmeyen Kırım Tatar halkına mensup olmakla iftihar ettiğimiz gibi, halkımızın hür iradesiyle seçilmiş millî temsil organlarımızla ve bütün dünyanın haklı saygısını kazanmış olan büyük yolbaşçımız Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile daima gurur duymaktayız. Onların temsil ettiği millî ve demokratik çizgimizden hiçbir zaman ayrılmayacağız.

 

1.     Kırım Derneği Genel Merkezi

27.   Düzce Kırım Derneği

2.     Kırım Derneği Aksaray Şubesi 
28.   Emiryakup Kırım Derneği
3.     Kırım Derneği Amasya Şubesi
 29.   Eskişehir Kırım Derneği
4.     Kırım Derneği Balıkesir Şubesi 
30.    Esk. Kırım Halkbilim Arş. Gnçlk ve Spr Derneği
5.     Kırım Derneği Ballıkpınar Şubesi

31.    İzmir Kırım Derneği

6.      Kırım Derneği Bandırma Şubesi 

32.    Polatlı Kırım Derneği

7.      Kırım Derneği Bursa Şubesi

33.    Sakarya Kırım Derneği

8.      Kırım Derneği Ceyhan Şubesi 

34.    Serik Kırım Derneği

9.      Kırım Derneği Çatalca Şubesi 
10.    Kırım Derneği Çorlu Şubesi 

35.     Kırım Vakfı

11.    Kırım Derneği Edirne Şubesi 

36.     Emel Kırım Vakfı

12.    Kırım Derneği Gebze Şubesi 

37.     Kırım Gelişim Vakfı

13     Kırım Derneği Gönen Şubesi 
14     Kırım Derneği Ilgın Şubesi 
15.    Kırım Derneği İstanbul Şubesi 
16.    Kırım Derneği Kocaeli Şubesi 
17.    Kırım Derneği Konya Şubesi 
18.    Kırım Derneği Manavgat Şubesi 
19.    Kırım Derneği Mersin Şubesi 
20.    Kırım Derneği Seydişehir Şubesi 
21.    Kırım Derneği Sungurlu Şubesi 
22.    Kırım Derneği Tekirdağ Şubesi 

23.    Kırım Derneği Yalova Şubesi

24.    Kırım Derneği Yalova Altınova Şubesi 

25.    Kırım Derneği Nevşehir Temsilciliği
26.    Kırım Derneği Ordu Temsilciliği

 

 

 

Bu yazıyı : 5247 kişi okudu.
Bookmark and Share Arkadaşına Gönder  Yazdır
İsminiz \ Takma İsim*
Başlık *
Yorumunuz *

 


harf daha yazabilirsiniz.
Onay Kodu:
Onay Kodu Doğrulama *
  

© 2010 Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği
Adres: Meşrutiyet Cad. Ergene Apt. No: 20/14 Kızılay, Ankara      Tel: 90.312.419 47 49 Faks: 90.312.419 47 51  E-Posta: info@kirimdernegi.org.tr