Facebook Twitter Youtube Vimeo
Haber ve Duyurular
Üye Girişi
Kırım Tatar Teşkilatları Platformunun Basın Bildirisi
  28.02.2015 - 12:50  |  Yazı Boyutu: 10 12 14 16

 

 TÜRKİYE’DE KURULU KIRIM TATAR TEŞKİLATLARI PLATFORMU’NDAN

KIRIM’IN RUSYA TARAFINDAN ZORBACA İŞGALİNİN

BİRİNCİ YILDÖNÜMÜ MÜNASEBETİYLE


28 Şubat 2015 Ankara


Kırım Tatarlarının tarihî ve yegâne vatanı olan Kırım tam bir yıl önce emperyalist Rusya devleti tarafından bir kez daha işgal edilmiştir.

İşgalci Rusya Federasyonu, garantör sıfatıyla imzaladığı Budapeşte Memorandumu ile toprak bütünlüğünü garanti altına aldığı Ukrayna Cumhuriyeti’ne bağlı Kırım Muhtar Cumhuriyeti’ni bütün dünya ile alay edercesine ve bütün uluslararası hukuk kurallarını ayakları altında çiğneyerek silâh zoruyla işgal ve gasp etmiştir.

Bu hukuksuz ve vahşiyâne eyleminin karşısında tek yerel güç olarak Kırım Tatarlarını ve onların özyönetim sistemlerini gören Rusya, pek çok insanın kulağına hoş gelen ve Kırım Tatarlarına sözde pek çok hak tanıyan vaatleri ile bütün dünya kamuoyunu kandırmaya ve Kırım Tatarlarını bölmeye teşebbüs etmiştir.

İşgalin başladığı 27 Şubat 2014 tarihinden bugüne bizlerin asla inanmadığı bu vaatler daha soğumadan, Kırım Tatarlarına ait cami ve okullara kanunsuzca baskınlar yapılmış, pek çok Kırım Tatarının evi yasadışı olarak aramadan geçirilmiş, 150 Kırım Tatarı gözaltına alınmış, 5’i tutuklanmıştır. Kırım’da Kırım Tatarları başta olmak üzere hiç kimsenin can ve mal güvenliği bulunmamaktadır. Sovyet rejimi bütün çirkin suratı ve uğursuzluğuyla Kırım’da Putin tarafından hortlatılmıştır.

Bir yıl içinde kaçırılan 21 Kırım Tatar gencinden 3’ünün işkence görmüş cesetleri bulunmuştur. Bütün dünyanın saygınlığını kazanmış insan hakları savunucusu, Kırım Tatarlarının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım Tatar Millî Meclisi Başkanı Refat Çubar, Kırım’dan sürgün edilmiştir. Bu iki millî liderin ardından, Kırım Tatarlarının objektif haber ajansı olan Kırım Haber Ajansı’nın başında bulunan İsmet Yüksel ile tanınmış insan hakları savunucusu ve Kırım Tatar Millî Meclisi üyesi Sinaver Kadir de aynı şekilde hiçbir çağdaş hukuk sisteminin kabul etmediği sürgünle cezalandırılmıştır. Kırım Tatar Millî Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz ise tutuklanmıştır.

Vaatlere rağmen, işgale direnen, sivil, silâhsız ve demokratik tepkilerini gösteren Kırım Tatarlarına yönelik baskı ve tehditler artarak devam etmiştir. Bu zulmün daha da devam edeceği açıkça görülmektedir.

Kırım Tatarlarının, işgalci Rusya Federasyonu’ndan tek bir talebi vardır: O da vatanımız Kırım’ı derhal ve kayıtsız şartsız terk etmesidir.

Türkiye’de kurulu 42 Kırım Tatar Sivil Toplum Kuruluşu olarak buradan bir kez daha bütün dünyaya ve emperyalist Rusya Federasyonu’na seslenerek diyoruz ki:

           1-   Kırım, Kırım Tatarlarının tarihî ve yegâne vatanıdır.

2-  Kırım’ın Rusya Federasyonu tarafından 27 Şubat 2014 tarihinde ikinci kez işgali hukuksuzdur ve asla kabul edilemez. Rusya Federasyonu bu hukuksuzluğa derhal son vermelidir.

3-  Tüm dünyadaki Kırım Tatar diasporası ve teşkilatları; demokrasi, hukuk ve insan haklarına saygı ilkeleri dahilinde işgalden önce hür ve demokratik şartlar ve zeminde seçilmiş Kırım Tatar Millî Kurultayı, Kırım Tatar Millî Meclisi ve Kırım Tatar millî hareketinin meşru liderlerinin yolbaşçılığında, Rusya Federasyonu’nun hukuksuz işgaline karşı Kırım Tatarlarının hak ve hukukunu, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü var gücü ile savunacaktır.

4-  Türkiye’de bulunan Kırım Tatar teşkilatları, yukarıda belirtilen bu ilkeler çerçevesinde Kırım Tatarlarının haklarını uluslararası arenada, siyasî, sosyal ve kültürel alanlar başta olmak üzere her alanda savunacak; Kırım Tatarlarının hak ve hukuklarına halel getirecek her girişim ve eylemin karşısında olacaktır.

5- Kırım Tatarlarının sesinin ve haklı davasının Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği organları, Lahey Adalet Divanı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi vesair her türlü platformda duyurulması ve korunması için teşkilatlarımız hukuk içinde gereken her çabayı gösterecektir.

6- Bilinmelidir ki, Kırım’da yaşayan vatandaşlarımıza verilecek her sıkıntı ve zarar aslında Kırım Tatar diasporasında yaşayan bizlere de verilen zarardır.

Kırım Tatarları asla teslim olmayacak!

Kırım asla Rusya’nın olamaz!

Yaşasın Kırım Tatar halkının şerefli ve durdurulamaz hürriyet mücadelesi!


 

KIRIM TATAR TEŞKİLATLARI PLATFORMU

 

Kırım Derneği Genel Merkezi

Emel Kırım Vakfı

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Vakfı

Eskişehir Kırım Gelişim Vakfı

Eskişehir Kırım Türkleri Kültür, Yardımlaşma ve Spor Kulubü Derneği

Bursa Tüm Tatar Türkleri Sosyal ve Kültürel Dayanışma Derneği

Çanakkale Kırım Tatarları Derneği

Düzce Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği

Eskişehir Kırım Halk Bilim Araştırma, Gençlik ve Spor Kulubü Derneği

Etimesgut Kırım Tatarları Kültür ve Dayanışma Derneği

İzmir Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği

Polatlı Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği

Sakarya Kırım Türkleri Yardımlaşma, Eğitim ve Kültür Derneği

Serik Tatarlar Kültür ve Dayanışma Derneği

Yalova Kırım Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği

Kırım Derneği Aksaray Şubesi

Kırım Derneği Amasya Şubesi

Kırım Derneği Balıkesir Şubesi

Kırım Derneği Bandırma Şubesi

Kırım Derneği Bursa Şubesi

Kırım Derneği Ceyhan Şubesi

Kırım Derneği Çatalca Şubesi

Kırım Derneği Çorlu Şubesi

Kırım Derneği Edirne Şubesi

Kırım Derneği Gebze Şubesi

Kırım Derneği Gölbaşı-Ballıkpınar Şubesi

Kırım Derneği Gönen Şubesi

Kırım Derneği Ilgın Şubesi

Kırım Derneği İstanbul Şubesi

Kırım Derneği Kırıkkale Şubesi

Kırım Derneği Kocaeli Şubesi

Kırım Derneği Konya Şubesi

Kırım Derneği Manavgat Şubesi

Kırım Derneği Mersin Şubesi

Kırım Derneği Sungurlu Şubesi

Kırım Derneği Polatlı-ToydemirŞubesi

Kırım Derneği Seydişehir Şubesi

Kırım Derneği Tekirdağ Şubesi

Kırım Derneği Yalova-Altınova Şubesi

Kırım Derneği Yalova-Çiftlikköy Şubesi

Kırım Derneği Nevşehir Temsilciliği

Kırım Derneği Ordu Temsilciliği

Bu yazıyı : 1467 kişi okudu.
Bookmark and Share Arkadaşına Gönder  Yazdır
İsminiz \ Takma İsim*
Başlık *
Yorumunuz *

 


harf daha yazabilirsiniz.
Onay Kodu:
Onay Kodu Doğrulama *
  

© 2010 Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği
Adres: Meşrutiyet Cad. Ergene Apt. No: 20/14 Kızılay, Ankara      Tel: 90.312.419 47 49 Faks: 90.312.419 47 51  E-Posta: info@kirimdernegi.org.tr