Facebook Twitter Youtube Vimeo
Haber ve Duyurular
Üye Girişi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kırım Türklerinin Sürgününün 71’inci Yıldönümü Münasebetiyle Yayımladıkları Mesajları
  18.05.2015 - 13:41  |  Yazı Boyutu: 10 12 14 16

 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kırım Tatar Türklerinin anavatanları Kırım’dan sürgün edilmelerinin 71. yıldönümü münasebetiyle  yayımladıkları mesajları aşağıda sunulmaktadır:

Kırım Tatar Türkleri, 71 yıl önce bugün anavatanlarından kopartılmış, baskı ve şiddet kullanılarak sürgüne gönderilmişlerdir.

Bu süreçte, en zor şartlar altında hayatta kalma mücadelesi veren kardeşlerimizin yarısı hayatlarını kaybederek, büyük bir kıyıma uğramıştır.

18 Mayıs 1944 günü ve sonrasında yaşananlar, tarihe utanç verici, kara bir leke olarak geçmiştir. Bu gayriinsani sürgünün yol açtığı zulmü ve acıyı, akıl ve vicdan sahibi hiç kimse asla unutmayacaktır.

Bu matem gününün 71. sene-i devriyesinde sürgünde şehit olan, vatan hasretiyle gözlerini yuman tüm Kırım Tatarı kardeşlerimi rahmetle yâd ediyorum.

Onların aziz hatıralarına sahip çıkmak, Kırım Tatar Türklerine yönelik insanlık vazifemiz ve gönül borcumuzdur.

Kırım Tatarları, son yıllarda anavatanlarına dönüş umudu ve sevincini yaşamaktayken, sürgünden tam 70 yıl sonra, geçmiş travmaları hatırlatan yeni bir döneme girmişlerdir.

Kırım, 2014 yılında, uluslararası hukuk hiçe sayılarak ilhak edilmiş, bölgede hak ihlalleri yeniden başlamıştır. Bu, kabul edilemez bir durumdur.

Türkiye, Kırım Tatarlarının refah ve güvenlik içinde anavatanlarında yaşamalarını temin etmeye yönelik mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir.

Ayrımcılığa ve haksızlıklara uğramalarına rağmen, onur ve vakarla demokratik yöntemleri kullanarak haklarını savunmaya devam eden Kırım Tatarlarını yürekten selamlıyorum. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türkiye, Kırım Tatar kardeşlerinin yanında olmaya devam edecektir.

Bu düşüncelerle şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyor, aziz hatıraları önünde hürmetle eğiliyorum.

Bu yazıyı : 2192 kişi okudu.
Bookmark and Share Arkadaşına Gönder  Yazdır
İsminiz \ Takma İsim*
Başlık *
Yorumunuz *

 


harf daha yazabilirsiniz.
Onay Kodu:
Onay Kodu Doğrulama *
  

© 2010 Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği
Adres: Meşrutiyet Cad. Ergene Apt. No: 20/14 Kızılay, Ankara      Tel: 90.312.419 47 49 Faks: 90.312.419 47 51  E-Posta: info@kirimdernegi.org.tr