Facebook Twitter Youtube Vimeo
Haber ve Duyurular
Üye Girişi
Haberler
T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kırım Tatar Türkleri’nin Kırım’dan Sürgün Edilmelerinin 72’nci Yıldönümü Mesajı
  14.05.2016 - 16:44  |  Yazı Boyutu: 10 12 14 16

 

 

Kırım Tatar Türkleri’nin değerli temsilcileri,

Sevgili Misafirler,

Aziz Kardeşlerim,

Sizleri en kalbi duygularımla, sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.

Kırım Tatar Türklerinin, kendi öz yurtlarından kopartılarak sürgüne gönderilmelerinin 72’inci yıldönümü bir kez daha acıyla, üzüntüyle idrak ediyoruz.

Sürgün sırasında ve sürgün edildikleri yerlerde vatan özlemiyle hayata gözlerini yuman tüm kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

1980’lerin sonlarından itibaren yeniden yurtlarına dönebilme imkanı bulabilen Kırım Tatarlarının yaşadığı acılar halen hafızalardayken, Rusya’nın 2014’te Kırım’ı işgali, yeni baskılara ve zulümlere sebep oldu.

Bir kez daha ifade etmek isterim ki; Türkiye, Kırım’ın gayrı meşru ilhakını tanımamıştır ve asla tanımayacaktır.

Ukrayna’daki krizde temel önceliğimiz, Kırımlı kardeşlerimizin huzur, emniyet ve refahlarını temin etmektir.

Kırım’da yaşanan baskıları ve hak ihlallerini yakından takip ediyor, önüne geçmek için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz.

Kırım Tatarlarının sıkıntılarını dünya gündemine taşımak için de çalışmaya devam ediyoruz.

Birlik ve beraberliğimizden asla taviz vermeden, hak ve özgürlük mücadelemizi sürdürecek; Han Saray’da boynu bükük kalan “Gözyaşı Çeşmesinin” mahzunluğuna inşallah hep birlikte son vereceğiz.

Sürgünün ve büyük acının 72’nci sene-i devriyesinde Anadolu Meydanı’nda bir araya gelerek, soydaşlarımızın aziz hatıralarına sahip çıktığınız için sizlere teşekkür ediyorum.

Ankara’da bir araya gelen sizler başta olmak üzere, tüm Kırım Tatar Türklerini muhabbetle selamlıyor; mücadelenizde başarılar diliyorum.

Rabbim yar ve yardımcınız olsun.

Bu yazıyı : 1668 kişi okudu.
Bookmark and Share Arkadaşına Gönder  Yazdır
İsminiz \ Takma İsim*
Başlık *
Yorumunuz *

 


harf daha yazabilirsiniz.
Onay Kodu:
Onay Kodu Doğrulama *
  

© 2010 Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği
Adres: Meşrutiyet Cad. Ergene Apt. No: 20/14 Kızılay, Ankara      Tel: 90.312.419 47 49 Faks: 90.312.419 47 51  E-Posta: info@kirimdernegi.org.tr