•  Kırım Derneği Genel Merkezi
 •   +90.312.419 47 49
 •   info@kirimdernegi.org.tr
 •  KIRIM TATAR TEŞKİLATLARI PLATFORMU’NDAN

  platformTamga1

  7-8 MAYIS 2022 GENEL İSTİŞARE TOPLANTISI

  SONUÇ BİLDİRİSİ

  Ankara,8 Mayıs 2022

                 

                  Türkiye’de kurulu 55 sivil toplum kuruluşundan müteşekkil Kırım Tatar Teşkilatları Platformu; Rusya’nın 2014 yılında vatanımız Kırım’ı işgalinden 8 yıl sonra bu defa Ukrayna anakarasına saldırısını uluslararası hukukun kabaca ihlali ve Kırım’da işlediği insanlık suçlarının devamı olarak açıkça kınamaktadır. Rusya’nın hukuksuz ve kanunsuz savaş ve insanlık suçlarına karşı mücadelemiz suçluların insanlık vicdanı ve yargı mercileri önünde hesap verip cezalandırılmaları sağlanacak şekilde devam edecektir.

                  Rusya’nın tarih boyunca Kırım Tatarlarına ve diğer esareti altındaki halklara karşı işlediği katliam ve soykırımlar bugün Bucha’da, Irpin’de, Mariupol’da ve Ukrayna’nın diğer bölgelerinde devam etmekte ve Rusya’nın insanlık suçlarına dair sabıkasına yeni suçlar eklemektedir.

                  Bu bağlamda vatandaşı olmaktan gurur duyduğumuz Türkiye Cumhuriyeti’nin savaşın başından beri gösterdiği yatıştırıcı tutumu memnuniyetle takip etmekteyiz. Gelecekte de Türkiye’nin bu barış yanlısı tutuma devam edeceğinden şüphemiz yoktur. Bu zor günlerde zalim ile mazlum arasındaki farkı gözetmek çok önemlidir. Onurlu bir şekilde vatanını savunan Ukrayna halkına gösterilen desteğin devam edeceğine inancımız tamdır.

                  Bununla birlikte, Kırım Tatar halkının millî emeli doğrultusunda Kırım Tatar Teşkilatları Platformu, Kırım Tatar halkının geleceğinin ve varlığının demokrasi, insan hakları ve hukuk, adalet ilkelerini temel alan Ukrayna’ya bağlı Kırım Tatar millî, bölgesel otonomisi esasına dayalı Kırım Tatar Muhtar Cumhuriyeti’nde vücut bulabileceği inancıyla Kırım’daki Rusya işgaline karşı mücadelesine devam edecektir. Bu noktada zulme karşı birlikte mücadele ettiğimiz Ukrayna halkına desteğimiz kesilmeksizin ve yılmaksızın sürecektir.

                  Hiçbir makul insanın arzu etmediği bu savaş ortamında Kırım Tatar Teşkilatları Platformu, Ukrayna ve Kırım’dan savaş nedeniyle Türkiye’ye sığınan Kırım Tatar ve Ukrain sığınmacıların ihtiyaç ve sorunlarının giderilmesi konusunda insani yardımlarını ve çalışmalarını arttırarak devam ettirecektir.

                  Kırım Tatar halkının varlığını devam ettirmesi amacı doğrultusunda Teşkilatlarımızın her türlü insanî, sosyal ve kültürel faaliyetleri arttırılacak, 18 Mayıs 1944 Sürgününün soykırım olarak tanınmasını teminen 18 Mayıs Matem Günü ile ilgili etkinliklere Türkiye ve dünya çapında çalışmalar yoğunlaştırılarak devam edecektir.

  Pin It