•  Kırım Derneği Genel Merkezi
 •   +90.312.419 47 49
 •   info@kirimdernegi.org.tr
 • Kırım Derneği Genel Merkezi’nden - Holodomor Kurbanları Hk.

  Ukrayna, her yıl olduğu gibi, Kasım ayının bu son cumartesi günü Holodomor kurbanlarını anmaktadır. 1932- 1933 yılları arasında Sovyetler Birliği merkezi yönetimi tarafından tabi tutulduğu suni açlık ile öldürülen “Holodomor Kurbanları” hakkında Derneğimiz Genel Merkezi tarafından 25 Kasım 2023 tarihinde bir basın bildirisi yayınlandı.

   

  Kırım Derneği Genel Merkezi’nden

  Logo Kırım Derneği Genel Merkez

  Holodomor Kurbanları Hakkında Basın Bildirisi
  Ankara, 25 Kasım 2023

   

  Başta Ukrayna olmak üzere Kırım, Kuzey Kafkasya, İdil boyu ve Kazakistan gibi tarımsal üretim ile yaşamını sürdüren insanların olduğu ülkelerde, Sovyetler Birliği’nin zorunlu kolhozlaştırma hareketinin sonucunda milyonlarca insan açlıktan ölmüştür. 1932-1933 yılları arasında ise Ukrayna’da 4,5 milyon insan, Moskova’nın bölgeyi zapt etmek maksadıyla uyguladığı insanlık dışı uygulamalar neticesinde oluşan açlık sebebiyle hayatlarını kaybetmiştir. Sovyetler Birliği, bir yandan milyonlarca vatandaşını açlıktan öldürürken, diğer yandan da milyonlarca tonluk tahıl ihracatına devam etmiştir.

  Bu facia sırasında Ukraynalıların yanı sıra Kırım Tatar halkı, 1921-1922 açlığında olduğu gibi, çok sayıda insanını kaybetmiştir. “Açlıkla öldürmek” anlamına gelen Holodomor, Sovyet zihniyetinin ideolojik yanılsamalarına ve hedeflerine erişmek için nasıl araçlar kullandığını gözler önüne seren, trajik bir örnektir. “Holodomor” Sovyetler Birliği tarafından yaratılan ve kendisine bağlı olmakla birlikte gelecekte tehlike olarak gördüğü ülkelere karşı uygulanan bir soykırım, bir insanlık faciasıdır.

  “Holodomor Soykırımı”nın sorumlusu Moskova’nın bugünkü temsilcileri ise 24 Şubat 2022 tarihinden beri işgal ettiği Ukrayna’nın şehirlerini yakarak, yıkarak, varlıklarını yağmalayarak, sivillere işkence ve tecavüz uygulayarak soykırımını sürdürmektedir. Ukrayna halkı destansı bir mücadele ile vatanını savunurken Rusya kalleşçe sivilleri ve altyapıyı yok etmeye yönelik saldırılarına devam etmekte, savaşarak yenemediği Ukrayna halkını soğuğa ve açlığa sürükleyerek tıpkı Holodomor’da olduğu gibi yok etmek istemektedir.

  Ukrayna’da 2006 senesinde kabul edilen kanun sayesinde, 1932-1933 yılları arasında yaşanan açlık felaketi, yani Holodomor, bir soykırım olarak tanınmıştır. Bu bağlamda anılmaya devam edilen bu facia, Ukrayna’nın ve halkımızın tarihinde korkunç bir hatıra olarak ilelebet hatırlanacaktır.

  Kırım Derneği Genel Merkezi olarak, Sovyetler Birliği’nin toplu ölümlere yol açan bütün uygulamalarının tüm dünyaya duyurulması için, günümüzde Moskova tarafından halen daha karartılan kanıtların ışığında araştırmalar yapılması gerektiğini biliyoruz. Bu itibarla, uluslararası kuruluşları ve insan hakları örgütlerini desteğe ve göreve davet ediyoruz.

  Holodomor kurbanlarının trajedisini tüm benliğimizle hissederek paylaşırken, bugün de vatanlarını kahramanca savunan Ukrayna milletinin yanında olmaya devam edeceğiz. Baskı ve zulme karşı mücadele etmiş dost ve kardeşlerimizin haklı davalarının takipçisi olduğumuzu da Türk ve dünya kamuouyunun dikkatine sunarız.

                                                                                                                                                                                                        Saygılarımızla.
                                                                                                                                                                                              Kırım Derneği Genel Merkezi

   

  Pin It