•  Kırım Derneği Genel Merkezi
 •   +90.312.419 47 49
 •   info@kirimdernegi.org.tr
 • QIRIM DERNEGİ UMUMİY MERKEZİNİÑ QIRIMTATAR MİLLİY QURULTAYI DELEGATLARINA MURACAATI

  Biz, Qırımtatarlar, siyasiy konyunkturanıñ tesadüfinen peyda olğan bir halq degilmiz. Biz, Qırımnıñ tamır halqı, Altın Ordadan, Qırım Hanlığından bugünlerge kelgen mirasqa saip olğan bir milletmiz. Biz, 1917-de İslâm aleminde ve Türk dünyasında birinci defa demokratik parlament qurğan, qorqunçlı sürgün devirimizde de dünyağa insan aq-uquqlarınıñ nasıl qorçalanacağını oğretken bir milletmiz. Bugün Birleşken Milletlerde temsil etilgen yuzden ziyade devletniñ ne özi, ne adı, ne milleti ortada yoq ekende Qırımtatarnıñ devletçiligi bar edi, milliy bayrağı yelpirey ve marşı (gimni) yañray edi. Bizim şanlı Kökbayrağımız, deren manalı “Ant Etkenmen” marşımız ve butün milliy simvollarımız öz menlik ve tarihımıznıñ eñ açıq belgileri olıp turalar.
   
  Başqaları bizim böyle acaip tarihiy milliy mirasımızğa suqlanır eken, iç kimse bu eñ qıymetli miras ve simvollarımıznı esassız yerge çetke atuv aqqına malik degildir. Milliy marşımız “Ant Etkenmen”niñ deñiştirilüviniñ Milliy Qurultayımıznıñ kün tertibine alınğanını eşitkende balabandan balaban ayrette qaldıq. Bugünki künde milletimiz bir yaqtan öz vatanıña yañıdan tamır atuvğa kureşir eken, tarihınıñ iç bir devirinde olmağan dayın öz tilini ve medeniyetini coyuv telükesini yaşay. Eger bizler til ve medeniyetimizni coysaq, Allah qorçalasın, tarihtan da silinip ketecekmiz. Böyle real bir telüke milletimizniñ başında turar eken, kün tertibimiziñ birinci maddesi asıl bu olmaq kerektir. Amma bunıñ yerine asırlıq milliy marşımıznıñ deñiştirilüvini munaqaşa etsek tarih bizni aslı da bağışlamaz. İnsanlarımız şanlı milliy marşımıznı deñiştirmekni aqılğa ketirmek yerine, epsiden ogüne öz balalarına öz Qırımtatar tilinde laf etmek ve olarğa “Ant Etkenmen”niñ manasını añlatmaqnen borclıdırlar.
   
  Sayısı milyonlarnen adam olğan Türkiyedeki Qırımtatar diasporası milliy marşımız olğan “Ant Etkenmen”niñ Antlı Şeitimiz Noman Çelebi Cihan yazğan original varyantınıñ bir kelimesiniñ bile deñiştirilüvine kesenkes qarşıdır. Bugünde bugün bütün Qırımtatar diasporası bu fikirde olğanını er vastanen köstergendir. Qırımtatar Milliy Qurultayınıñ urmetli delegatlarınıñ milliy tarihımızğa ve mirasımızğa aqaret manasına kelecek soñ derece yañlış bir qarar almaycaqlarına inanamız. Milliy Qurultay delegatlarımıznı Antlı Şeitimiz Noman Çelebi Cihannıñ ulu hatresini daa bir kere kötermege davet etemiz. Yüce Allah Vatanımızda şanlı Kökbayrağımıznı ebediy yelpiretsin, şerefli “Ant Etkenmen”imizni ebediy yañratsın, qutlı ezanımıznı toqtatmasın.
   
  Qırım Dernegi Umumiy Merkezi
  Qırım Dernegi Aqsaray Şubesi
  Qırım Dernegi Amasya Şubesi
  Qırım Dernegi Balıkesir Şubesi
  Qırım Dernegi Ballıqpınar Şubesi
  Qırım Dernegi Bandırma Şubesi
  Qırım Dernegi Ceyhan Şubesi
  Qırım Dernegi Çatalca Şubesi
  Qırım Dernegi Çorlu Şubesi
  Qırım Dernegi Gebze Şubesi
  Qırım Dernegi Gönen Şubesi
  Qırım Dernegi Ilğın Şubesi
  Qırım Dernegi İstanbul Şubesi
  Qırım Dernegi Qocaeli Şubesi
  Qırım Dernegi Qonya Şubesi
  Qırım Dernegi Mersin Şubesi
  Qırım Dernegi Nigde Şubesi
  Qırım Dernegi Seydişeer Şubesi
  Qırım Dernegi Tekirdağ Şubesi
  Qırım Dernegi Yalova Şubesi
  Qırım Dernegi Nevşeer Vekilligi
  Qırım Dernegi Ordu Vekilligi
  Qırım Dernegi Manavğat Vekilligi

   

  Pin It