•  Kırım Derneği Genel Merkezi
 •   +90.312.419 47 49
 •   info@kirimdernegi.org.tr
 • (Not: Kırım Tatarlarının Vatanlarından sürgün edilişinin 71. yılında Türkiye’de kurulu 43 teşkilatın oluşturduğu “Kırım Tatar Teşkilatları Platformu” tarafından 17 Mayıs 2015 tarihinde Ankara’da düzenlenen “Kırım’a Umut Ol – Tandoğan Mitingi”nde Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun Mitinge gönderdiği aşağıdaki mesajı Mitingde okunmuştur.)

  Sayın Başbakanımızın, Kırım Tatar Türkleri’nin Anavatanları Kırım’dan Sürgün Edilmelerinin 71. Yıldönümüne İlişkin Mesajı

  Kırım Tatar halkının anavatanlarından sökülüp sürgüne gönderilmeleriyle yaşadıkları büyük acının üzerinden tam 71 yıl geçmiş bulunmaktadır. Bu acı günü Kırım Tatar halkıyla birlikte büyük bir hüzün ve üzüntüyle anmaktayız.  Bütün bir halkın yurdundan koparılıp, ayrımcı bir yaklaşımla gayrı-insani koşullarda binlerce kilometre uzaklara zorla gönderilmesi tarihin kaydettiği en büyük dramlardan birine yol açmıştır.  Sürgüne gönderilenlerin yarısından fazlası, yüzbini aşkın insan yok olmuştur. Bu trajedi sonucunda hayatını kaybeden tüm Tatar soydaşlarımıza Allah’tan bir kez daha rahmet diliyoruz. Türkiye Kırım Tatar sürgününün yol açtığı acıları unutmayacaktır.

  Yaşadıkları bu travmayla daha çok kenetlenerek, kayıplarının acılarını içlerine gömen Kırım Tatarları tarihi yüzyıllarca öncesine dayanan onurlu ve cesur duruşlarını hiç kaybetmemişlerdir. Engellere rağmen,  azim ve kararlılıklarıyla 1990’lı yıllardan itibaren sürgünden dönmeyi ve Kırım’da yeniden bir hayat kurmayı da başarmışlardır.  Sürgünden tam yetmiş yıl sonra anavatanlarına yeniden kök salmaya başlamışken, 2014’teki yasadışı ilhakla birlikte eski günleri andıran sıkıntılı bir döneme girilmiştir. Kırım Tatarlarının bir kez daha karşı karşıya oldukları varoluş mücadelelerinde gösterdikleri metanet ve ilkeli duruş her türlü takdire şayandır. Türkiye bugüne kadar olduğu gibi Kırım Tatarı soydaşlarımızın yanlarında olmaya devam edecektir.

  Pin It