•  Kırım Derneği Genel Merkezi
 •   +90.312.419 47 49
 •   info@kirimdernegi.org.tr
 •  DÜNYA QIRIMTATAR KONGRESSİ

  II-NCİ TOPLAŞUVI 

  -AÇILIŞ BEYANNAMESİ-

   

  1-2 AVGUST 2015 / ANQARA

    

  Dünya Qırımtatar Kongressi I-nci Toplaşuvı 2009 senesiniñ Mayıs ayında dünyanıñ çeşit memleketlerinden kelgen 160 Qırımtatar teşkilatınıñ vekilleriniñ iştirakinen Qırımnıñ paytahtı Aqmescitte ötkerilgen edi. Kongresste çeşit memleketlerde teşkil etilgen ve bu toplaşuvda belgilengen printsip, maqsat ve vazifeler boyunca işbirligi niyetini beyan etken Qırımtatar teşkilatlarını birleştirgen ve koordinatsiya etken organ olaraq Dünya Qırımtatar Kongressiniñ qurulğanı ilân etilgen edi. Bundan başqa, Kongressniñ merkez organlarınıñ Qırımda bulunacağı qararlaştırılğan edi.

  Afsus ki, Qırımtatarlarnıñ tarihiy ve yekâne Vatanı olğan Qırım 27 Şubat 2014 tarihinde bütünley uquqsuz ve ahlâksızcasına Rusiye Federatsiyası tarafından daa bir kere zapt etildi. Bu barbarcasına işğal Dünya Qırımtatar Kongresine yañı vazifeler ve mesuliyetlikler ketire.

  Tarihiy devletimiz Qırım Hanlığınıñ yoq etilip Vatanımız zapt etilgen 1783 senesinden bugüngece Qırımnıñ yekâne ve kerçek saibi olğan milletimizniñ yer yüzünden coyuluvı içün er şey yapıldı. Halqımızğa qarşı türlü repressiyalar, sürgünler ve cinayetler tatbiq etildi. Bütün bu insanlıqqa qarşı cinayetlerni yasağan Çarlıq Rusiyesi ve onıñ siyasetini daa da qorqunçlı metodlarnen devam ettirgen Sovetler Birligi edi. Bugün dünyanıñ er tarafına, ususan da Türkiyege, millionlarnen Qırımtatarlar darqalğan olsa, bunıñ sebepçisi bitmek bilmegen bu zulümdür. Vatandaki ve diasporadaki Qırımtatarlar bu zulümlerge maruz qalğanlarnıñ balaları ve torunlarıdır. Sevimli vatanımızda yaşamağa devam etken Qırımtatarlar ise, yazıqlar olsun ki, bu zulümniñ yañı variantını yaşamaqtalar. Bu nevbetteki insanlıq cinayetiniñ cinayetçisi ise Çarlıq Rusiyesiniñ ve Sovetler Birliginiñ mirasınen ve olarnıñ bütün qanlı areket ve işlerinen maqtanğan bugünki Putin Rusiyesidir.

  Oğratılğan er türlü zulüm ve repressiyalarğa baqmadan, Qırımtatarlar azatlıqlarından vazgeçmege, öz cellatlarına boysunmağa ve ususan olarnen işbirligi yapmağa iç bir zaman razı olmadılar. Qısqadan aytqanda, yoq etilüvni aslı da qabul etmediler. Qırımtatarlar yoq etilüvge qarşı bu yeñilmez irade ve küreş küçüni şerefli tarihlarından alalar. Bizler iç bir zaman başqa milletlerge ve dinlerge deren sayğıdan, insan aq-uquqlarıñdan, erkeske ürriyet-azatlıq fikirinden taypınmadıq ve taypınmaycaqmız. Lâkin, öz üriyetimizni, azatlığımıznı, Vatanımıznı ve kelecekke dair olğan ümütimizni iç bir zalimge teslim etmege aslı da niyetimiz yoqtur.

  Bugün mında Qırımtatar milletiniñ tarihiy toplaşuvı ötkerile. Eki asırdan ziyade bir vaqıttır birbirinden ve Vatanlarından üzülgen, uzaq diyarlarğa darqatılğan aynı milletniñ vekilleri bir arağa keldi. Bütün dünya bilsin ve körsin ki, vatanda yaki diasporada yaşağan Qırımtatarlar keçmişte olğan kibi bugün de tek ve bölünmez bir millettir. Ortaq vatanımız olğan Qırımda işğalci zalimler tanklarınen azatlığımıznı taptay, Milliy Meclisimizge kilit ura, eñ qıymetli evlâtlarımıznı öltüre, sürgün ete, hapske qapata, zulümge oğrata, mediamıznı yoq ete, qısqadan aytqanda milletimizni susturmağa ve onu siñdirmege tırışa. Bular yetişmegeni kibi, “Qırımtatarlarnı temsil etkenleri” yalanınen adına bir avuç satqınnı vitrinağa salıp dünyanı aldatmağa ıntılalar. Mına, şu yerde dünyanıñ çeşit yerlerinden 200-ge yaqın Qırımtatar teşkilatınıñ vekili olğan 500 delegat, Vatanda bastırılmağa tırışılğan milliy irademizni mında ortağa salmaqta, ür davuşımıznı mından bütün dünyağa eşittirmektedir. Qırımtatarlarnıñ kerçek vekilleri kim olğanını, Qırımtatarlar kim olğanını sizler mında mevcüdiyetiñiznen kösteresiz.

  Dünyadaki bütün Qırımtatarlar vatanımıznıñ bugünki uquqsız işğal şeraitinde, til, fikir ve iş birligi içinde vazife ve mesuliyetlik alacaq, ususan da Vatanda yaşağan qaramanlarnıñ omuzlarındaki ağır yükni paylaşacaqtır. Dünya Qırımtatar Kongressiniñ II. Toplaşuvı, öz nizamnamesi ve Qırımtatar milletiniñ tarihından kelgen demokratik anane ve printsipleri boyunca işlerini yürgüzecek, qararlarını alacaq, Kongressniñ halqara uquqiy şahsiyet olaraq qabul etilüvini teminleycektir. Kongress, işğalden ögüne Qırımtatar halqınıñ ür iradesinen saylanğan Milliy Qurultaynıñ ve Meclisniñ printsip ve qararlarını menimsep faaliyet köstergen dünyadaki bütün Qırımtatar cemaat teşkilatlarını vazifege davet etecek, halqara saada siyaset, cemaatçılıq ve media teşkilatlarına Qırımtatar halqınıñ kerçeklerini eşittirecektir. 

  Qırımtatarlar Qırımda yaşağan bütün farqlı milletlerniñ ve dinlerniñ vekillerine, olarnıñ aq-uquqlarına er daim samimiy surette ürmet ete, olarnı quçaqlamaqta, olarnen qardaşlıq uquqınen demokratik şeraitte ve barışıq içinde birdemlikte yaşamağa arz eteler. Öz aq-uquqlarını ömürge keçirmek içün başqalarınıñ aq-uquqlarınıñ bastırıluvını asla talap etmeyler. Lâkin, Qırımtatarlar milliy mevcüdiyetleri toqtavsız telüke astında bulunacaq şeraitni de iç bir vaqıt qabul etip olamazlar. Qırımtatarlarnıñ Qırımda milliy devletçilikke saip oluvları em tarihiy adaletniñ bir keregi, em de daima telüke astındaki milliy kelecekleriniñ yekâne garantiyasıdır. Dünya tınçlığına ve Qırımda yaşağan bütün halqlarğa hayırlı ufuqlar açıluvınıñ eñ birinci şartı vatanımızda olğan barbarca işğalniñ deral toqtatıluvıdır. Qırımtatar halqı, azatlığına ve territorial bütünligine er daim qol tutqanı Ukraina devletiniñ Qırım kerçeklerini eskisinden daa yahşıca añlağanı ve Qırımtatarlarnıñ negiz milliy aq-uquqlarını endi tanığanına inanmaqtadır.

  Bütün dünya bilmek kerektir ki, Qırımtatarlar asla Qırım yarımadasındaki küçük bir azlıq halq degildir. Qırımtatarlar Qırımnıñ tarihiy saibi ve tamır halqıdır. Qırımtatarlar Qırımda biñ seneden ziyade vaqıt boyunca devlet tecribesine ve yüksek özgün medeniyetke saip oldular. İç kimse Qırımnıñ qaderiniñ belgilenüvinde Qırımtatarlardan daa ziyade aqqa saip degildir.

  Qırımnıñ qaderinen bağlı iç bir qarar ve tedbir Qırımtatar milletiniñ azat ve demokratik iradesi tarafından tasdıq etilmegence qabul etilip olamaz. Ususan işğalci küçlerniñ zulümnen qabul ettirmege ıntılğan iç bir tedbir keçerli degildir. Zemaneviy devirde demokratiya ve azatlıq küreşiniñ simvoli olğan Qırımtatarlarğa iç kimse özüni yoq etüvge yönegen planlarnıñ bir parçası olmaqnı menimsetip olamaz.

  Tarihımızdaki burulış anlarından biri olğan Dünya Qırımtatar Kongressiniñ II-nci Toplaşuvı bütün insanlıqqa, halqımızğa ve vatanımızğa hayırlı olsun.

   
  Millet, Vatan, Qırım!
   

  DÜNYA KIRIM TATAR KONGRESİ

  II. TOPLANTISI

  -AÇILIŞ BİLDİRİSİ- 

  1-2 AĞUSTOS 2015/ANKARA

   

  Dünya Kırım Tatar Kongresi’nin I. Toplantısı 2009 yılının Mayıs ayında dünyanın çeşitli ülkelerinden 160 Kırım Tatar Teşkilatının iştiraki ile Kırım’ın başkenti Akmescit’te yapılmıştı. Kongre’nin bu ilk toplantısında belirlenen prensip, maksat ve görevler temelinde karşılıklı işbirliği yapma isteğini bildiren Kırım Tatar teşkilatlarını birleştirici ve koordine edici organ olarak Dünya Kırım Tatar Kongresi’nin kurulduğu ilân edilmişti. Ayrıca, Kongre’nin merkez organlarının Kırım’da bulunacağı kararlaştırılmıştı.

  Ne yazık ki, Kırım Tatarlarının tarihî ve yegâne vatanı Kırım 27 Şubat 2014 tarihinde hukuksuz ve ahlâksız bir şekilde Rusya Federasyonu tarafından bir kez daha işgal edildi. Bu barbarca işgal Dünya Kırım Tatar Kongresi’ne yeni görevler ve sorumluluklar getirmiştir.

  Tarihî devletimiz Kırım Hanlığı’nın yok edilerek vatanımızın zapt edildiği 1783 yılından bugüne kadar, Kırım’ın tek ve aslî sahibi olan milletimizin yer yüzünden silinip gitmesi için her türlü baskılar, sürgünler ve katliamlar tatbik edildi. Bütün bu insanlık suçlarını işleyen Çarlık Rusyası ve onun siyasetini çok daha korkunç metotlarla sürdüren Sovyetler Birliği idi. Bugün dünyanın her tarafına, özellikle de Türkiye’ye milyonlarca Kırım Tatarının dağılmış olmasının sebebi bu bitmek bilmeyen zulümdür. Vatandaki ve diasporadaki Kırım Tatarları bu zulümlere maruz kalanların çocukları veya torunlarıdır. Aziz vatanımızda yaşamaya devam eden Kırım Tatarları ise ne yazık ki bu zulmün yeni varyantını yaşamaktalar. Bu son insanlık suçunun faili ise Çarlık Rusyası’nın ve Sovyetler Birliği’nin varisi olmakla ve onların bütün kanlı icraatlarıyla övünen bugünkü Putin Rusyası’dır.

  Uğratıldıkları her türlü zulüm ve baskılarına rağmen Kırım Tatarları hürriyetlerinden vazgeçmeye, boyunduruk altına girmeye ve hele kendinin can düşmanı kasabıyla işbirliği yapmaya hiç bir zaman razı olmamış, kısacası yok edilmeyi asla kabul etmemiştir. Yüce milletimiz yok edilmeye karşı bu yenilmez irade ve mücadele gücünü şerefli tarihinden almaktadır. Bizler hiçbir zaman başka milletlere ve dinlere mutlak saygıdan, insan haklarından, herkese hürriyet düşüncesinden sapmadık ve sapmayacağız. Ancak, kendi hürriyetimizi, vatanımızı ve gelecek ümidimizi de hiçbir zalime teslim etmeye asla niyetimiz yok.

   

  Bugün burada Kırım Tatar milletinin tarihî bir toplantısı gerçekleşmektedir. İki asırdan daha uzun bir zaman içinde birbirinden ve vatanlarından kopartılmış, uzak diyarlara dağıtılmış bir milletin temsilcileri bir araya geldiler. Bütün dünya bilsin ve görsün ki, ister vatanda ister diasporada yaşasın Kırım Tatarları dün olduğu gibi bugün de tek ve bölünmez bir millettir. Ortak vatanımız olan Kırım’da işgalci zalimler tanklarıyla hürriyetimizi eziyor, Millî Meclis’imize kilit vuruyor, en kıymetli evlâtlarımızı öldürüyor, sürgün ediyor, hapse koyuyor, baskıya uğratıyor, medyamızı yok ediyor, kısacası milletimizi susturmaya ve sindirmeye çalışıyorlar. Dahası, “Kırım Tatarlarını temsil ettikleri” yalanıyla, bir avuç satkını vitrine koyup dünyayı aldatmaya teşebbüs ediyor. İşte, bu şartlar altında bugün dünyanın çok değişik yerlerinden 200’e yakın Kırım Tatar teşkilatını temsil eden 500 saygın delege, Vatan’da bastırılmaya ve susturulmaya çalışılan millî irademizi burada ortaya koymakta, hür sesimizi buradan dünyaya duyurmaktadır.  Burada dünyanın önünde, Kırım Tatarlarının gerçek vekillerinin kim olduğunu, Kırım Tatarlarının kim olduğunu sizler varlığınızla göstermektesiniz.

  Dünyadaki bütün Kırım Tatarları, vatanımızın içinde bulunduğu hukuksuz işgal durumu karşısında, dil, fikir ve iş birliği içinde vazife ve sorumluluk alacak, özellikle de vatanda yaşayan kahramanların omuzlarındaki ağır yükü paylaşacaktır. Dünya Kırım Tatar Kongresi’nin II. Toplantısı, kendi tüzüğü ve Kırım Tatar milletinin tarihinden gelen demokratik gelenek ve ilkeleri çerçevesinde çalışmasını yürütecek, kararlarını alacak, Kongre’nin milletlerarası bir tüzel kişilik olarak tanınmasını sağlayacaktır. Kongre, Rusya’nın 27 Şubat 2014 tarihli işgalinden önce vazife alan Kırım Tatar halkının hür iradesiyle seçilmiş ve yetkilendirilmiş olan Millî Kurultayı’nın ilke ve kararları çerçevesinde faaliyet gösteren dünyadaki bütün Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarını göreve çeğıracak, milletlerarası sahada siyaset, toplum ve medya kurumlarına Kırım Tatar halkının gerçeklerini anlatacaktır.

  Kırım Tatarları Kırım’da yaşayan bütün farklı milletlerin ve dinlerin mensuplarını, onların haklarına her zaman samimî şekilde saygı duymakta, onları kucaklamakta, onlarla kardeşlik hukukuyla demokratik şartlarda ve barış içinde birlikte yaşamayı arzu etmektedir. Kendi haklarını elde edebilmek için başkalarının haklarının bastırılmasını kesinlikle savunmamaktadır. Ancak, Kırım Tatarlarının varlıklarının sürekli tehdit altında bulunacağı şartları kabul etmesi de mümkün değildir. Kırım Tatarlarının Kırım’da millî devlet kurumuna sahip olmaları hem tarihî adaletin bir gereği, hem de sürekli tehdit altında bulunan millî geleceklerinin yegâne teminatıdır. Dünya barışına ve Kırım’da yaşayan bütün halklara hayırlı ufukların açılabilmesinin ön şartı, vatanımızda hâlâ sürdürülen barbarca işgalin derhal sona erdirilmesidir. Kırım Tatar halkı hürriyetini ve toprak bütünlüğünü daima savunageldiği Ukrayna devletinin Kırım gerçeklerini eskisinden daha iyi idrak ettiği ve Kırım Tatarlarının temel millî haklarına saygı duyduğu inancındadır.

  Bütün dünya bilmelidir ki, Kırım Tatarları asla Kırım yarımadasındaki küçük bir azınlık değildir. Kırım Tatarları Kırım’ın tarihî sahibi ve aslî yerli halkıdır. Kırım Tatarları Kırım’da bin yılı aşkın devlet tecrübesine ve yüksek özgün medeniyete sahip olmuşlardır. Hiç kimse Kırım’ın kaderinin belirlenmesinde Kırım Tatarlarından daha fazla hak sahibi değildir.

  Kırım’ın kaderi ile ilgili hiçbir eylem ve karar Kırım Tatar milletinin hür ve demokratik iradesi tarafından tasdik edilmedikçe kabul edilemez. Hele işgalci güçlerin baskı ve zulüm ile kabul ettirmeye çalışacağı hiçbir uygulamanın geçerliliği olamaz. Modern tarihinde demokrasi ve hürriyet mücadelesinin sembolü olan Kırım Tatarlarına hiç kimse kendisini yok etmeye yönelik planların bir parçası olmayı benimsettiremez.

  Tarihimizin dönüm noktalarından biri olan Dünya Kırım Tatar Kongresi’nin II. Toplantısı bütün insanlığa, halkımıza ve vatanımıza hayırlı olsun.

   
  Millet, Vatan, Kırım!
  Pin It