•  Kırım Derneği Genel Merkezi
 •   +90.312.419 47 49
 •   info@kirimdernegi.org.tr
 •  dqtk logo

  Dünya Kırım Tatar Kongresi’nden

  13.02.2019

  Doğu Türkistan’da yaşanan insanlık suçları hakkında.

   

  Vatanımız Kırım’ın işgalinden sonra Kırım Tatarlarına uygulanan baskılar, Rusya Federasyonu’nda yaşayan gayriRus halklara yönelik asimilasyon ve yıldırma uygulamaları gibi eylemler hukuki müeyyidelerle karşılaşmadığı müddetçe dünyanın başka yerlerinde de insanlık suçu işlemeye meyilli zihinlerin suç niyetlerini eyleme çevirmesi engellenemeyecektir.

  Dünya tarihinin en ağır suçları Nasyonal Sosyalist Almanya’nın toplama kamplarında, Sovyetler Birliği’nin Sibirya ve uzak doğu bölgelerindeki lagerlarda ve Mao dönemi Çin Halk Cumhuriyeti’nde yaşanmıştı. İnsanlık için çok da uzak olmayan bu dönemlerde yaşanan katliamlar ve diğer insan suçlarından ancak Nasyonal Sosyalist Almanya döneminde yaşananlar yargılanarak sorumluları cezalandırılabildi.

  Diğer dönem ve devirlerde yaşananlar ise bugüne kadar ne yargılanabildi ne de sorumluları hakkında herhangi bir soruşturma açılabildi. Uluslararası hukukta suç olarak nitelenen insanlık dışı eylemlerin soruşturmasız ve yargısız bırakılması günümüzde yeni insanlık suçlarının fütursuzca işlenmesine de sebebiyet vermektedir.

  Bu meyanda, Çin Halk Cumhuriyeti’nin sözde terörizmi engelleme bahanesiyle Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur, Kazak, Kırgız, Tatar ve ilahiri Türk kökenli soydaş ve akrabalarımıza, Çin’deki bütün diğer etnik ve dinî kökenli halklara ve insanlara karşı sistematik bir şekilde yürütmekte olduğu baskı, asimilasyon ve yok etme amaçlı uygulamaları bütün dünyada yaşayan ve bu gibi eylemlerin asırlardır mağduru olan Kırım Tatar halkı tarafından da endişe ve acı içinde karşılanmaktadır.

  Yirminci yüzyılda kalmasını ümit ettiğimiz kitlesel yok etme uygulamalarını bugün askeri ve ekonomik gücü elinde bulundurarak topraklarında yaşayan yerli ve azınlık halklara karşı uygulamakta tereddüt dahi göstermeyen; hukuk, insan hakları ve hoşgörü ilkelerinden uzak bu gibi rejimlerin insanlık geleceğinde yer almaması dileği ile,

  Çin Halk Cumhuriyeti’nin Doğu Türkistan’da ve Çin’in diğer bölgelerinde yaşayan bütün yerli halklara yönelik bir süredir devam ettirmekte olduğu soykırım niteliğindeki politikalarını en ağır şekilde kınayarak; Doğu Türkistan’da yaşayan soydaş ve akrabalarımızın ve en temel insan hakları gasp edilen Çin sınırları içindeki bütün yerli halkların her zaman yanında olacağımızı ve haklarının yılmaksızın savunulacağını tüm dünyaya ilan ederiz.

  Dünya Kırım Tatar Kongresi İdare Heyeti

   

  Pin It