•  Kırım Derneği Genel Merkezi
 •   +90.312.419 47 49
 •   info@kirimdernegi.org.tr
 • Kırım Derneği 2014 Yılı Faaliyet Raporu

  1. Bursa Şubemiz Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Süyen’in 5 Ocak 2014 tarihinde vefat etmesi üzerine Yönetim Kurulu 10 Ocak 2014 tarihinde toplanarak görev dağılımını yeniden belirledi.

  2. Kıbrıs Türk Kültür Derneği’nin organizasyonunda gerçekleştirilen “Kültürel Hazineler Armonisi” adlı halkoyunları şöleni, 28 Ocak 2014 tarihinde Ankara’da Yenimahalle Belediyesinin Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde yapıldı. Meryem Kadir’in başkanlığında Fethi Kurtiy Şahin, Feridehanum Useyin, Bora Kalkay, Sıdıka Bikeç Şahin ve Cihan Kalkay’dan oluşan halkoyunları ekibimiz, “Agır Hava Kaytarma” ve “Tım-tım” oyunlarını sergilediler.

  3. Şubat ayı başında Genel Merkezimiz tarafından Kırım Tatar Sürgünü’nün 70. yılına, büyük fikir adamı İsmail Bey Gaspıralı’nın 100. ölüm yılına denk gelen 2014 yılında, Kırım Tatar kuruluşlarının faaliyetlerini daha da yoğunlaştırılmaları çağrısı yapıldı.

  4. TRT’nin ödüllü belgeselcileri Neşe Sarısoy Karatay ve Zafer Karatay, “Hamamönü Kabakçı Konağı Müzik ve Edebiyat Akşamları”nın 14 Şubat 2014 tarihindeki konuğu oldu.

  5. Tekirdağ Şubemiz’de 9 Şubat 2014 tarihinde yapılan olağanüstü genel kurul toplantısında şube organları yeniden belirlendi.

  6. 15 Şubat 2014 tarihinde merhum Bursa Şube başkanımız Adnan Süyen’i dualarla andık.

  7. Derneğimiz İstanbul Şubesi Genel Kurul toplantısını 17 Şubat 2014 tarihinde gerçekleştirdi. Genel Kurul ile yeni dönem şube organları da belirlendi.

  8. 22 Şubat 2014’te Genel Merkezimiz Ukrayna’da yaşanan gelişmelere yönelik olarak 8 dile çevrilen bir bildiri yayınlayarak olayları kınadı.

  9. 23 Şubat 1918 tarihinde Bolşevikler tarafından Şehit edilen Kırım Demokratik Cumhuriyeti’nin ve Kurultay Hükümetinin Başbakanı Noman Çelebi Cihan’ı şehadetinin 96. yılında Genel Merkezimizde düzenlenen bir toplantıyla anıldı.

  10.26 Şubat 2014’ten itibaren Vatan Kırım’da meydana gelen olayları anlık takip etmek üzere oluşturulan Enformasyon ve Kriz masası, gelişmeleri anında değerlendirerek Kırım’dan alınan her türlü haberi teyit ettikten sonra kamuoyu ile paylaşmaya başladı.

  11.27 Şubat 2014 tarihinden itibaren Kırım’dan gelen haberlerin ana kaynağı niteliğindeki Kırım Haber Ajansı’nın siber saldırılara karşı güvenlik tedbirleri arttırılarak hosting tabanı büyütüldü.

  12.Kırım Derneği Genel Merkezi ve Kırım Vakfı yöneticileri 27 Şubat 2014’de Ukrayna Büyükelçiliği yetkililerinin de katıldıkları olağanüstü toplantıda, Kırım’da meydana gelen son olayları değerlendirdi.

  13.Genel Başkanımız Tuncer Kalkay 27 Şubat 2014’te TRT Avaz kanalında konuk olarak Derneğimiz adına Kırım’da yaşananları değerlendirdi.

  14.Genel Başkanımız Tuncer Kalkay 28 Şubat 2014’te TRT Türk ve TV Net televizyon kanallarında Kırım’daki son gelişmeleri Derneğimiz adına değerlendirdi.

  15.Genel Başkanımız Tuncer Kalkay 1 Mart 2014’te Haber Türk Televizyon kanalında Kırım’da yaşananları Derneğimiz adına değerlendirmek üzere konuk oldu.

  16.2 Mart Pazar, saat 14.00’da Ankara Kızılay/Güven Park’ta “Türkiye Kırım’a Ses Ver!” mitingi gerçekleştirildi. Türkiye’nin dört bir yanından gelen binlerce katılımcı ile düzenlenen organizasyona halkın ilgisi de büyüktü. Ayrıca Bursa, İstanbul, Kocaeli, Edirne, Gebze, Manavgat, Çatalca şubelerimiz ve Ordu temsilciliğimiz tarafından mitingler düzenlendi. Avrupa’da yapılan mitinglere de bayrak yardımı yapıldı.

  17.Genel Başkanımız Tuncer Kalkay 2 Mart 2014’te TRT Avaz’da konuk olarak Vatan Kırım’da yaşananlar hakkında bilgi verdi.

  18.2 Mart 2014’te Genel Merkezimiz bir basın açıklamasıyla kardeş Türkiye’ye, bütün Türk dünyasına, İslâm alemine ve dünya kamuoyuna yapılmakta olan bu terörist saldırı ve istilâyı durdurmak üzere harekete geçmeleri çağrısında bulundu.

  19.Genel Başkan Yardımcımız Namık Kemal Bayar 3 Mart 2014’te Kanal B televizyon kanalına konuk olarak Kırım’daki gelişmeleri Derneğimiz adına değerlendirdi.

  20.Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu 3 Mart 2014 tarihinde Türkiye’de kurulu olan Kırım Tatar Sivil Toplum Kuruluşları ile bir araya geldi. Kırım Vakfı, Emel Kırım Vakfı, Kırım Gelişim Vakfı, Eskişehir, İzmir, Düzce, Polatlı, Etimesgut Kırım Dernekleri, Kırım Tatar Dernekleri Federasyonu ve bu federasyona bağlı derneklerin başkanları ve yöneticilerinin katıldığı toplantıda Genel Merkezimiz Genel Başkanımız Tuncer Kalkay, Yönetim Kurulu üyelerimiz ve şube başkanlarımız tarafından temsil edildi.

  21.Genel Başkanımız Tuncer Kalkay 3 Mart 2014’te NTV’de Kırım’daki son gelişmeleri değerlendirdi.

  22.Genel Başkanımız Tuncer Kalkay 4 Mart 2014’te Kanal A’ya Kırım’da yaşananları değerlendirdi.

  23.Genel Başkan Yardımcımız Namık Kemal Bayar 4 Mart 2014’te TRT Avaz’da Kırım’daki gelişmeleri değerlendirdi.

  24.Genel Başkan Yardımcımız Namık Kemal Bayar 4 Mart 2014’te TGRT’de Kırım’daki gelişmeleri değerlendirdi.

  25.Genel Başkanımız Tuncer Kalkay 5 Mart 2014’te TRT Türk kanalında Kırım’daki son gelişmeleri değerlendirdi.

  26.Tarımsal Kalkınma Vakfı tarafından 8 Mart 2014 tarihinde düzenlenen “Kırımda Meydana Gelen Olaylar ve Türkiye Bakımından Önemi” adlı konferansa Genel Başkanımız Tuncer Kalkay konuşmacı olarak katıldı.

  27.Gazi Üniversitesi Ortadoğu ve Orta Asya Araştırmaları Merkezi tarafından 10 Mart 2014 tarihinde düzenlenen “Ukrayna Krizi ve Kırım’ın İşgali” adlı panele konuşmacı olarak Genel Başkanımız Tuncer Kalkay, Doç. Dr. Mehmet Akif Okur, Yrd. Doç. Dr. Alper Alp, Gönül Şamilkızı katıldı.

  28.Stratejik Düşünce Enstitüsü tarafından 12 Mart 2014 tarihinde düzenleen “Ukrayna’da Siyasi Kriz” adlı panele konuşmacı olarak Genel başkan Yardımcımız Av.Namık Kemal Bayar, Prof.Dr. Birol Akgün, Prof.Dr.Oktay Tanrısever, Yrd.Doç.Dr.Vügar İmanov, Dr.Sevinç Özcan katıldı.

  29.Gazi Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu, 12 Mart 2014 tarihinde düzenlenen “Kırım Türklerinin Dünü Bugünü ve Geleceği” adlı panele konuşmacı olarak Genel Sekreterimiz Oya Deniz Çongar, Prof. Dr. Zühal Yükselve Gökçe Günel katıldı.

  30.Bilkent Üniversitesi tarafından 13 Mart 2014 tarihinde düzenlenen “Ukrayna’daki son Gelişmeler” adlı panele konuşmacı olarak Genel Başkanımız Tuncer Kalkay, Dennis Zolotaryov ve Gönül Şamilkızı katıldı.

  31.Derneğimiz tarafından her ay periyodik olarak düzenlenen Kabakçı Konağı etkinliklerinin 13 Mart 2014 tarihindeki konusu “Kırım’daki Son Gelişmeler” oldu. Konuğumuz ise Kırım ve Ukrayna’daki olayları yakından takip eden, seviyeli ve doğru tespitleri ile olaylardan haberdar olmamıza yardımcı olan, TRT Türk muhabiri Gönül Şamilkızı idi.

  32.13 Mart 2014 tarihinde Genel Merkezimiz bir basın bildirisi ile Kırım Özerk Cumhuriyeti sözde Parlamentosu’nun Kırım’ın Rusya’ya teslimine hazırlık olarak 40.000 kişilik işgalci Rusya ordusunun silâhlarının gölgesinde referandum yapılması kararı ve yarımadanın “bağımsızlığı”na ilişkin beyanlarının her türlü hukuk kaidesini ayaklar altına alan, hiçbir demokratik ilke ve kural ile bağdaşmayan eylemlerden ibarettir olduğu yönünde görüş bildirdi.

  33.Genel Başkanımız Tuncer Kalkay 16 Mart 2014’te TRT Avaz’da konuk olarak Vatan Kırım’da yaşananlar hakkında bilgi verdi.

  34.Genel Başkan Yardımcımız Namık Kemal Bayar 17 Mart 2014’te Ülke’de 24 TV de Kırım’daki gelişmeleri değerlendirdi.

  35.Yalova Valiliği’nden alınan onayla; Kırım Derneği Yalova Altınova Şubemiz kuruluş işlemlerini tamamlayarak 26 Mart 2014 tarihi itibariyle 22. Şubemiz olarak çalışmalarına başladı.

  36.Başkent Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından 27 Mart 2014 tarihinde düzenlenen “Ukrayna Kırım’da Gelişen Olaylar – Türkiye” adlı panele konuşmacı olarak Genel Başkanımız Tuncer Kalkay, Prof. Dr. İsmail Aydıngün, Prof. Dr. Zühal Yüksel ve Yrd. Doç. Dr. Yuliya Biletska katıldı.

  37.Kırım Tatar Dil ve Edebiyat Derslerimizin yeni dönemi 29 Mart 2014 Cumartesi günü başladı. 3 ay (36 ders saati) devam eden derslerimiz süresince; Kırım Tatarca dil bilgisi ve gramerinin yanı sıra, Kırım Tatar Edebiyatı da katılımcılara tanıtıldı. Bunun yanında, Kırım’da çıkan neşriyatı takip edebilmeleri için katılımcılara ayrıca Kiril Alfabesi öğretiliyor. Derslerimiz Kırım’da eğitimini tamamlayıp burada doktorasına devam etmekte olan hocamız Susanna Mustafayeva nezaretinde yapıldı.

  38.İpek Üniversitesi tarafından 2 Nisan 2014 düzenlenen “Tarihten Günümüze Kırım” adlı panele Genel Başkanımız Tuncer Kalkay konuşmacı olarak katıldı.

  39.Derneğimiz Genel Merkez Olağan Genel Kurulu 12 Nisan 2014 tarihinde Ankara’daki Genel Merkez binamızda yapıldı.

  40.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ukrayna Parlamentosu Milletvekili ve Kırım Tatar Millî Meclisi Eski Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na 15 Nisan 2014 tarihinde törenle Cumhuriyet Nişanı tevcih etti. Törende Genel Merkezimiz ve Şube Başkanlarımız da hazır bulundu.

  41.Genel Kurulumuzun ardından yeni seçilen Yönetim Kurulumuz ilk toplantısını 18 Nisan 2014 tarihinde yaptı. İlk gündem maddesinin görüşülmesinin ardından görev dağılımı belirlendi ve Genel Başkanlığa bir kez daha Tuncer Kalkay seçildi.

  42.Genel Merkezimiz 25 Nisan 2014 tarihinde gerçekleştirilen genişletilmiş organlar toplantısında, Vatan Kırım’ın Rusya tarafından insan hakları ve uluslar arası hukuka açıkça aykırı bir şekilde işgali, büyük Kırım Tatar Sürgünü’nün 70. Yılı ve UNESCO tarafından İsmail Bey Gaspıralı’nın vefatının 100. Yılı münasebetiyle 2014 yılının İsmail Bey Gaspıralı Yılı olarak ilanı konularını görüşerek birinci etap faaliyet ve eylem planı belirlendi.

  43.Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren “The Diplomatic Observer” Kulübü 27 Nisan 2014 tarihinde Ukrayna-Kırım sorunu temalı sunum gerçekleştirdi. Sunuma Gençlik Komisyonu Başkanımız Fethi Kurtiy Şahin ve Gençlik Komisyonu üyemiz Görkem Akbulut katıldı. Kulüp üyelerinin Kırım tarihi, Ukrayna krizi ve Rusya’nın Kırım’ı ilhakı konuları hakkında yaptıkları sunumlar sonrası Fethi Kurtiy Şahin Kırım’la ilgili sorunlara değinerek katılımcıların merak ettiği soruları cevapladı.

  44.3 Mayıs 2014 tarihinde Mustafa A. Kırımoğlu’nun Vatanına Girişinin Engellenmesine bir bildiri yayınlayarak tüm basın yayın organları ve sivil toplum örgütlerine dağıtıldı.

  45.Manisa’nın Soma İlçesindeki kömür ocağında 13 Mayıs 2014 tarihinde çıkan yangının, maden faciasına dönüşmesi üzerine bir taziye mesajı yayınlandı.

  46.Yazılı müracaatımıza istinaden 16 Şubat 2014 tarihinde Cuma vaazlarında Kırım Sürgününün anlatılması ve Sürgün şehitleri için dua edilmesi için Diyanet İşleri Başkanlığı’nca 81 İldeki İl Müftülüklerine yazı gönderildi.

  47.Büyük Sürgün’ün 70. yıl dönümü münasebetiyle 17 Mayıs 2014 tarihinde Ankara Hacı Bayram-ı Veli Camii’nde Sürgünde şehit olanların ruhlarına Mevlid-i Şerif okundu.

  48.Kırım Tatarları’nın vatanlarından sürgün edilişinin 70. yıl dönümü Ankara’da Tandoğan Meydanı’nda düzenlediğimiz mitingde anıldı. Mitinge Ankara ve civarında yaşamakta olan Kırım Tatarları’nın yanı sıra Genel Merkezimize bağlı şubeler ve Türk dünyası ile alakalı pek çok sivil toplum kuruluşu iştirak etti. Mitingin bitiminde Tandoğan Meydanı’nı dolduran halkımız büyük bir vakarla alandan ayrıldılar. Daha sonra Derneğimiz yönetici ve üyelerinden müteşekkil bir grup Rusya Federasyonu Büyükelçiliği’ne giderek siyah çelenk bıraktı ve Derneğimiz tarafından kaleme alınan basın bildirisini okudu.

  49.İstanbul Şubemiz Büyük Sürgün’ün 70. yıl dönümü münasebetiyle 18 Mayıs 2014 Pazar günü Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu önünde bir miting tertip etti.

  50.18 Mayıs 1944 Sürgününü konu alan “Haytarma” filminin TRT’de yayınlanması için Genel Merkezimizce yapılan çalışmalar olumlu netice verdi ve filmin 18 Mayıs 2014 akşamı TRT1 kanalında yayınlanması sağlandı. Filmin tekrarları diğer TRT kanallarında da yayına girdi.

  51.21 Mayıs 2014’te “Büyük Çerkes Sürgünü”nün 150. yıl dönümü münasebetiyle bir bildiri yayınladık.

  52.Türk Ocağı Genel Merkezi tarafından 24 Mayıs 2014 tarihinde düzenlenen “Yangının Ortasındaki Kırım” adlı konferansa Genel Başkanımız Tuncer Kalkay konuşmacı olarak katıldı.

  53.Çorum Sungurlu Şubemiz kuruluş işlemlerini tamamlayarak 30 Mayıs 2014 tarihi itibariyle 23. Şubemiz olarak çalışmalarına başladı.

  54.Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Vakfı’nın olağan mütevelli heyet toplantısı 31 Mayıs 2014 tarihinde Ankara’da Vakfın merkezinde yapıldı. Tek liste halinde gidilen seçim sonucunda Murtaza Esenkal, Nail Aytar, Hakan Kırımlı, Mustafa Sarıkamış, Tuncay Kalkay, Aysel Avşar ve Oya Deniz Çongar yönetim kurulu asil üyeliklerine seçildi.

  55.1 Haziran 2014 tarihinde Türkiye’deki 34 Kırım Tatar Derneği ve 3 Vakıf ile birlikte yayınladığımız ortak bildiriyle Türkiye’deki Kırım Tatar diasporasının temsilcileri sayılan Kırım Tatar Dernekleri olarak Kırım’daki hukuk dışı işgali asla tanımadığımızı ve tanımayacağımızı bir kere daha beyan ettik.

  56.Aksaray Şubemiz’in desteği ile Aksaray Hamidiye Ortaokulu 8. sınıf öğrencileri, mezuniyet gecesinde Kırım Tatar Milli Marşı Ant Etkenmen’i söylediler. Okulun beden eğitimi öğretmeni Osman Yatkın, okul idaresi ve öğretmenler tarafından hazırlanan törene yaklaşık 1000 kişi katıldı.

  57.17 Haziran 2014 tarihinde Derneğimiz Kırıkkale Şubesi’nin yeniden kurulmasına yönelik tanışma, istişare ve durum değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

  58.5 Temmuz 2014’te Kırım Tatar Halkı’nın demokratik temsil organı olan Kırım Tatar Millî Meclisi’nin Başkanı Refat Çubar’ın Kırım’a girişinin beş yıl süreyle yasaklanması sebebiyle bir bildiri ve çağrı yayınladık.

  59.Kırım Tatarları’nın yolbaşçısı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’ndan sonra Kırım Tatar Millî Meclisi Başkanı Refat Çubar’a da Kırım’a giriş yasağının getirilmesinin hemen ardından Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun daveti ile 7 Temmuz 2014 tarihinde Kırımoğlu ve Çubar Ankara’ya ani bir ziyarette bulundu. Kırım’a giriş yasakları, Kırım’da yaşanan son gelişmeler ve Ukrayna’daki durum hakkında görüş alışverişinde bulunulan toplantıda Derneğimiz Yönetim Kurulu Üyeleri de hazır bulundu.

  60.Ankara’da, Kırım Tatar gençleri, 11 Temmuz Cuma günü iftarda bir araya geldiler. Derneğimiz Gençlik Kolu’nun organize ettiği iftar yemeğine, tatil ve Ankara’da eğitim gören gençlerimizin bir çoğunun evlerine dönmüş olmasına rağmen ilgi iyi seviyedeydi.

  61.Derneğimiz organizasyonu ile Ankara ve çevresinde yaşayan Kırımlılar 13 Temmuz 2014 Pazar günü Taşpınar Köyü’ndeki iftarda bir araya geldiler.

  62.Fransa’nın Rusya’ya NATO standartlarına uygun Mistral sınıfı savaş gemisi satışı; 14 Temmuz Pazartesi günü derneğimiz tarafından resmi bir mektup ile protesto edilmiştir. Dernek Yönetim Kurulumuz ve Gençlik Komisyonumuzdan oluşan bir grup mektubu Fransız Büyükelçiliğine teslim etmiştir.

  63.Derneğimiz ve Kırım Müslümanları Dinî İdaresi tarafından organize edilen yardım kampanyası çerçevesinde ihtiyaç sahibi 600 Kırım Tatar ailesine Ramazan ayında gıda paketi dağıtıldı.

  64.Kırım’ın doğusundaki İslamterek bölgesi Küleç Meçit köyünde Bursa Şubemiz tarafından yaptırılan Adnan Süyen Camii 28 Temmuz 2014 tarihinde kılınan Bayram namazı ile birlikte ibadete açıldı.

  65.Gebze Şubemiz Ramazan ayı süresince kesintisiz olarak 30 gün boyunca sahur yemeği programı tertip etti.

  66.Mübarek Ramazan ayında fitre ve zekatlarını Kırım’a göndermek isteyen vatandaşlarımızın bağışları Ramazan Bayramından önce Kırım’a ulaştırıldı. Fitre ve zekat bedeli olarak Kırım’a ulaştırılan 33.705 $ Kırım Müslümanları Dini İdaresi Başkanlığı’na teslim edildi. Ramazan ayı boyunca Kırım’a gönderilmek üzere; Ramazan paketleri için 35.075 TL, fitre ve zekatlar için 71.313 TL olmak üzere toplamda 106.388 TL’lik bağış Genel Merkezimize teslim edildi. 50.295 $ tutarındaki bu yardımların 16.595 $’ı ile 600 paketlik gıda yardımı Ramazan ayı süresince 3 seferde dağıtılmıştı.

  67.Derneğimiz üyesi, Kırım Haber Ajansı Koordinatörü olan Türk vatandaşı İsmet Yüksel’in 09 Ağustos 2014 tarihinde ailesiyle birlikte Türkiye’den Ramazan Bayramı dönüşünde maruz kaldığı hukuk dışı muamele sonucu Kırım’a girişinin yasaklanması üzerine Türkiye’de yaşayan Kırım Tatarları olarak Rusya Federasyonu yönetimini şiddetle kınadığımızı belirten bir bildiri yayınladık.

  68.Kırım Tatarları’nın lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım Tatar Millî Meclisi Başkanı Refat Çubar’dan sonra Kırım Haber Ajansı Koordinatörü İsmet Yüksel’in Kırım’a girişinin engellenmesi Derneğimiz üyeleri tarafından 9 Ağustos 2014 tarihinde Ankara’da Rusya Büyükelçiliği önünde protesto edildi.

  69.Kırım Müslümanları Müftüsü Hacı Emirali Ablayev 9 Ağustos 2014 tarihinde Genel Merkezimizi Ziyaret Etti.

  70.Türk vatandaşı olması sebebiyle, İsmet Yüksel’e uygulanan Kırım’a giriş yasağının kaldırılması yönünde girişimlerde bulunulması için T.C. Dışişleri Bakanlığı’na 13 Ağustos 2014 tarihinde resmi müracaat yapıldı.

  71.Düzce Belediyesince 17 Ağustos 2014 Pazar günü Düzce Kırım Derneğine tahsis edilen, Düzce Belediyesi önündeki alanda Kırım Kültürü sergilendi. Bu etkinliğe Genel Merkezimiz’i temsilen bir stant açarak ve Gençlik Komisyonu üyelerimizin halk oyunları gösterisi ile katıldık.

  72.Seydişehir Şubemizin organize ettiği kampanya’ya destek veren Kimse Yok mu Derneği’nin gönderdiği yardımlar ile 700 gıda paketi hazırlanarak Kırım Tatar milli mekteplerine dağıtıldı.

  73.Genel Merkezimiz organizasyonu ile farklı bölgelerdeki Şubelerimizin katıldığı “Şube Başkanlıkları ile Bölge Toplantısı”nın ilki 24 Ağustos 2014 Pazar günü Kırım Derneği Amasya Şubesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

  74.Cumhurbaşkanlığı devir teslimi için 28.08.2014 tarihinde yapılan törende Ukrayna da temsil edildi. Cumhurbaşkanlığı devir teslim törenine katılmak için 28.08.2104 tarihinde Kiev Havalimanı’ndan hareket etmek üzere olan Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Rus birliklerinin Ukrayna’ya saldırması üzerine Türkiye ziyaretini iptal etmişti. Törene katılamayan Poroşenko, Cumhurbaşkanlığı Kırım Temsilcisi Mustafa Kırımoğlu’nun Türkiye’ye gelmesini istedi. Kendisine tahsis edilen uçakla Ankara’ya gelen Mustafa Kırımoğlu’nu Ankara Esenboğa havalimanında Genel Merkezimiz yetkilileri ve Ukrayna Büyükelçiliği yetkilileri Türk, Ukrain ve Kırım Tatar bayrakları ile karşıladı.

  75.“Şube Başkanlıkları ile Bölge Toplantıları”nın ikincisi 31 Ağustos 2014 Pazar günü Bursa’da yapıldı. Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri ve Kırım Vakfı Yöneticileri’nin yanı sıra Balıkesir, Gebze, Gönen, Kocaeli, Yalova ve Yalova Altınova Şubelerinden yönetim kurulu üyelerinin katıldığı toplantı Bursa Şubemizin ev sahipliğinde yapıldı.

  76.“Şube Başkanlıkları ile Bölge Toplantısı” 7 Eylül 2014 Pazar günü Aksaray’da düzenlendi. Genel Merkez, Kırım Vakfı, Aksaray, Ceyhan, Gölbaşı, Konya, Manavgat, Seydişehir, Nevşehir teşkilatlarının katıldığı toplantı Aksaray Şubemizin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

  77.Kırım’da 14 Eylül 2014 tarihinde yapılan seçimlerin hemen ardından, 15 Eylül 2014 tarihinde Kırım Tatar Milli Meclisi kurşunlandı, 16 Eylül 2014 tarihinde ise kuşatma altına alınarak işgal edildi. Derneğimiz bu işgali kınayan bir bildiri yayınladı.

  78.17 Eylül 2014 tarihinde Türk Milleti’ne ve Türkiye Cumhuriyeti’ne hitaben yayınladığımız çağrı ile her türlü uluslararası kuralları göz ardı eden, 21. yüzyılda hala komşularının toprak bütünlüğüne saygı göstermeyen, insan haklarını hiçe sayan, saldırgan ve despot Rusya Federasyonu’na karşı medeni dünya ile birlikte ortak tavır alınması gerektiği hususunu dile getirdik.

  79.Kırım Tatar Milli Meclisi’ne karşı yapılan işgal ve saldırılar 18 Eylül 2014 tarihinde Ankara’daki Rusya Federasyonu Büyükelçiliği önünde protesto edildi

  80.24 Eylül 2014 tarihinde, Derneğimiz Genel Merkezi’nde, büyük fikir adamı İsmail Bey Gaspıralı dualarla anıldı. Vefatının yüzüncü yıl dönümü vesilesi ile düzenlenen anma programını Kırım Derneği Gençlik Komisyonu hazırladı ve yapılan konuşmalarda Gaspıralı’nın aydınlanmacı fikirleri, kadına verdiği önem ve kadın meselesine bakışı ve gazeteci-yazar kişiliğini inceleyen konuşmalar yapıldı.

  81.Kurbanlarını vekalet yoluyla Kırım’da kestirmek isteyen hayırseverlerin 2014 yılına ait kurban bağışları Derneğimiz aracılığıyla Kırım’a ulaştırılmıştır. Kırım Müslümanları Dini İdaresi (Kırım Müftülüğü) ile birlikte düzenlediğimiz 2014 yılı kurban kesimleri, dinimiz esaslarına uygun olarak yapılarak Kırım’daki ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza dağıtılmıştır. Kesilen kurbanların derilerinden sağlanan meblağ, Kırım Müslümanları Dini İdaresi’ne teslim edilmiştir. Kurban organizasyonu sonucu artan meblağ ise Kırım Tatar Milli Meclisi’ne teslim edilmiştir.

  82.Derneğimizin Mayıs 2014 ayında, THY, Dışişleri Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığına yaptığı yazılı müracaatına istinaden, Kırım’a en yakın havaalanının olduğu Herson’a THY uçuşları 15 Ekim 2014 tarihinde başladı.

  83.TOBB Üniversitesi Avrasya Stratejik Araştırmalar Topluluğu tarafından 21 Ekim 2014 tarihinde Ankara’da TOBB Üniversitesi toplantı salonunda “Dünden Bugüne Kırım” adlı bir konferans düzenlendi. Toplantıya konuşmacı olarak Genel Başkanımız Tuncer Kalkay, Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kırımlı ve İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kutluk Kaan Sümer katıldı.

  84.Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muižnieks görüş alış verişinde bulunmak üzere 22 Ekim 2014 tarihinde Genel Merkezimizi ziyaret etti. Yaklaşık 1,5 saat görüşme esnasında Kırım’da yaşanan gelişmeler, Kırım Tatar Halkı’nın problemleri ve diasporadaki en teşkilatlı kurum olan Genel Merkezimizin olaya bakışı üzerinde duruldu. Derneğimiz tarafından hazırlanan "Kırım’ın Rusya tarafından İşgali ve Kırım’da İnsan Hakları Raporu"nun İngilizce metni toplantı esnasında Nils Muižnieks’e takdim edildi.

  85.31 Ekim 2014 Cuma günü Genel Merkezimizde "Qırımtatar Yaşları Tanışma Toplaşuvı" düzenlendi. Derneğimiz Gençlik Komisyonu tarafından düzenlenen tanışma toplantısına Ankara’da bulunan gençlerimiz büyük ilgi gösterdi.

  86.Her yıl düzenlenen “Toydemir Kırım Hatıra Ormanı Ağaç Dikme Şenliği”nin 11.si 2 Kasım 2014 Pazar günü Polatlı’nın Toydemir Köyü’nde yapıldı. Aynı gün Derneğimiz Toydemir Şubesi açılışı da gerçekleştirildi. Etkinliğimize Genel Merkezimiz Yönetim Kurulu Üyeleri ile Manavgat, Sungurlu, Ballıkpınar, Kırıkkale Şube Başkanlarımız ve Yönetim Kurulu Üyelerinin yanı sıra Polatlı Belediye Başkan Yardımcısı, siyasi parti temsilcileri ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

  87.Derneğimiz Sungurlu Şubesi yönetim kurulu üyeleri 7 Kasım 2014 tarihinde Çorum Valisi Ahmet Kara’yı makamında ziyaret etti.

  88.Karabük Türk Ocağı tarafından 8 Kasım 2014 tarihinde “Ukrayna Krizi ve Kırım’ın İşgali” adlı bir konferans düzenlendi. Karabük Belediyesi Evlendirme ve Nikah Salonunda düzenlenen konferansa konuşmacı olarak Genel Başkanımız Tuncer Kalkay, Ukrayna Büyükelçiliği Genel Sekreteri Dr. Dennis Zolotaryov, Karabük Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yuliya Biletska katıldı.

  89.Edirne Şubemizin katkılarıyla, Trakya Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu tarafından düzenlenen Haytarma filminin gösterimi, Edirne Türkan Sabancı Kültür Merkezi’nde 20 Kasım 2014 tarihinde gerçekleştirildi.

  90.21 Kasım 2014 Cuma günü akşamı Derneğimizde “Kırım Tatar Şiir ve Edebiyat Akşamları” yeniden başladı. Gençlik Komisyonumuzun tertip etmiş olduğu etkinliğimize ilgi büyüktü. Ancak akşamın sürprizi Ankara’da bulunan KTMM Başkanı Sayın Refat Çubar’ın ziyareti oldu. Üyelerimizi ve gençlerimizi hem heyecanlandıran hem de son derece mutlu eden bu ziyaret akşamımıza ayrı bir renk kattı.

  91.Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun 19 Kasım 2014 tarihinde Rusya’nın Sesi Radyosu’na yaptığı “Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin ve yapılan referandumun meşru olduğu ve güçlü bir devlet olan Rusya’nın Kıbrıs sorununu çözecek konumda bulunduğu” doğrultusundaki açıklaması sebebiyle 23 Kasım 2014 tarihinde bir kınama mesajı yayınladık.

  92.Derneğimiz Rusya’nın Kırım’ı işgaline, Kırım Tatarları’na yapılan baskılara, hukuka ve insan haklarına yapılan saldırılara bir tepki olarak ve bu olayların müsebbibi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ankara’ya yaptığı ziyareti protesto etmek amacıyla 1 Aralık 2014 tarihinde Ankara Güven Park’ta bir basın açıklaması yaptı.

  93.İstanbul Şubemiz, 1 Aralık 2014 tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyareti protesto etmek amacıyla İstanbul’da Rusya Konsolosluğu önünde basın açıklaması yaptı.

  94.4 Aralık 2014 tarihinde Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde "Geçmişten Bugüne Kırım ve Kırım Tatarları; Rusya’nın Kırım’ı İşgal ve İlhakı" konulu bir seminer düzenlendi. Derneğimiz Genel Sekreteri Ömer Özel tarafından verilen seminere katılımcıların ilgisi büyüktü.

  95.14 Mart Tıbbiyeliler Derneği tarafından 5 Aralık 2014 tarihinde Ankara’da "Rus İşgali Sonrasında Kırım ve Kırım Tatarlarının Durumu" konulu bir seminer düzenlendi. Türkiye Sağlık Çalışanları Eğitim ve Dayanışma Vakfı binasında gerçekleşen seminerde konuşan Genel Başkan Yardımcımız Av. Namık Kemal Bayar, Kırım Tatar kimliğini, Kırım’ın tarihini, 2014 işgali sonrası oluşan durumu ve derneğimizin işgal karşısındaki tepkilerini anlattı.

  96.İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin kabul edilişinin 66. Yıldönümünde Genel Merkezimiz organizasyonu ile Türkiye’de bulunan Kırım Tatar dernekleri 10 Aralık 2014 tarihinde Ankara’daki Rusya Büyükelçiliği önünde basın açıklaması yaptı. Basın mensuplarının yoğun ilgi gösterdiği toplantıda, Derneğimize bağlı Ballıkpınar, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Manavgat, Sungurlu, Toydemir şubelerinden gelen temsilcilerin yanı sıra yoğun bir katılımla basın açıklamamıza destek veren Eskişehir Kırım Derneği, Eskişehir EKHAD, Eskişehir Nogay, Düzce, Sakarya, Polatlı, Etimesgut, Antalya Serik, İzmir Kırım Dernekleri ile Kırım Vakfı ve Kırım Gelişim Vakfı temsilcileri de alanda idi.

  97.İstanbul Şubemiz, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününde Rusya’nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde gösteri düzenleyerek Kırım’daki insan hakları ihlallerini protesto etti.

  98.Ahmed Emcemiz aramızdan ayrılışının üçüncü senesinde Derneğimiz binasında düzenlenen bir toplantıyla anıldı. 12 Aralık 2014 Cuma günü saat 19.00’da düzenlenen anma toplantısına Yönetim Kurulu Üyelerimiz ile birlikte Emcemiz’in sevenleri katıldı.

  99.Derneğimizin en beğenilen organizasyonlarından “Kırım Tatar Şiir ve Edebiyat Akşamları”nın biri daha 19 Aralık 2014 Cuma günü akşamı saat 19.00’da Hamamönü Kabakçı Konağı’nda gerçekleştirildi. Kalabalık bir dinleyici topluluğunun katıldığı programda Şakir Selim ve Yunus Kandım’ın şiirlerine yer verildi.

  100. İsmail Bey Gaspıralı Gebze Belediyesi, Gebze Kent Konseyi, Derneğimiz Gebze Şubesi ve Balkan Türkleri Derneği’nin katkıları ile Gebze’de anıldı. Konferansa konuşmacı olarak Emel Kırım Vakfı Başkanı-KTMM Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay, Gazeteci-Yazar Mehmet Kamil Berse, Doç.Dr.Ranetta Gafarova, Gazeteci Zera Bekirova, Doç.Dr.Kutluk Kağan Sümer ve Doç.Dr.Nesrin Kıratlı katıldı.

  101. Derneğimizin yeni kurulan teşkilatlarından Sungurlu Şubesi 2014 İsmail Bey Gaspıralı Yılı münasebetiyle bir dizi etkinlik gerçekleştirdi. 24 Aralık 2014 Çarşamba günü başlayan faaliyetler 26 Aralık 2014 Cuma günü bir panelle sona erdi. Etkinliğin üçüncü gününde Çorum’un Sungurlu ilçesi Şekerpınar Mahallesi’nde bulunan 16. Caddeye Belediye meclisi kararıyla “Mustafa Cemiloğlu Caddesi” adı verildi. Cadde açılışının ardından Vali Ahmet Kara, protokol ve katılımcılar Derneğimiz Sungurlu Şubesi tarafından tertip edilen “İsmail Bey Gaspıralı ve Kırım” başlıklı panele katıldılar. Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Enver Aydoğan, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç. Tümen Somuncuoğlu ve Derneğimiz Genel Başkan Yardımcısı Mükremin Şahin’in konuşmacı olarak katıldığı panel katılımcılar tarafından büyük ilgi ile izlendi.

  102. Üyelerimizin talepleri doğrultusunda, Kırım Tatarca ve Rusça dil kursları sürdürüldü.

  103.  Derneğimizin halkoyunları ve müzik ekipleri yıl boyunca çalışmalarını sürdürdü.

  Pin It