•  Kırım Derneği Genel Merkezi
 •   +90.312.419 47 49
 •   info@kirimdernegi.org.tr
 • Derneğimiz Genel Merkez 2009 Yılı Faaliyet Raporu

       

  1.      Derneğimiz Genel Kurulu’nun 27 Aralık 2008 tarihinde yapılan Olağanüstü Toplantısında Derneğimiz Yönetim ve Denetim organlarının seçimi de yapılmıştır. İlk Yönetim Kurulu toplantısında Dr. Ahmed İhsan Kırımlı Genel Başkanlığa Murteza Esenkal ve Av. Namık Kemal Bayar Genel Başkan Yardımcılıklarına, Tuncer Kalkay Genel Sekreterliğe, Nail Aytar Genel Muhasipliğe, Mustafa Şahin Genel Veznedarlığa getirilmiştir. Diğer yönetim kurulu üyelikleri ise Oya Deniz Çongar, Şükrü Bilgili ve Serkan Sava’dan müteşekkil olmuştur. Denetleme Kurulu Üyeliklerine H.İbrahim Karakaya, Serdar Karatay ve Tengiz Gence seçilmiştir.

  2.      Kırım Türk Edebiyatının tanıtılması amacıyla periyodik olarak Dernek binamızda “Şiir Günleri” adı ile 12 adet program tertip edilmiştir. Bu programlarda Kırım Edebiyatında iz bırakmış şairler tanıtılmış ve şiirlerinden örnekler sunulmuştur.

  Şiir Günleri aşağıda belirtilen Şairler için aşağıda belirtilen günlerde yapılmıştır.

  ·         Eşref Şemizade Şiir Günü 20 Aralık 2008,

  ·         Şakir Selim Şiir Günü 3 Ocak 2009

  ·         Hamdi Giraybay Şiir Günü 31 Ocak 2009

  ·         Yunus Kandım Şiir Günü 14 Şubat 2009

  ·         Mehmet Niyazi Şiir Günü 28 Şubat 2009

  ·         Bekir Sıtkı Çobanzade 7 Mart 2009

  ·         Kocaeli Şubemiz açılışındaki Şiir Günü 14 Mart 2009

  ·         Mehmet Nüzhet Şiir Günü 11 Nisan 2009

  ·         Bilal Mambet Şiir Günü 9 Mayıs 2009

  ·         Şeçme Şairler Şiir Günü 6 Haziran 2009

  ·         Şeçme Şairler Şiir Günü 14 Kasım 2009

  ·         Şeçme Şairler Şiir Günü 5 Aralık 2009

  3.      Dernek binamızda 3 adet “Anma Günü” aşağıda belirtilen tarihlerde tertip edilmiştir.

  ·         Demokratik Kırım Cumhuriyeti’nin 23 Şubat 1918 yılında Bolşevikler tarafından şehit edilen Başbakanı Numan Çelebi Cihan’ı Anma Günü 21 Şubat 2009,

  ·         Derneğimiz Genel Sekreterliğini yürüten ve 2007 yılında vefat eden Mehmet Akif Albayrak’ı Anma Günü 9 Mayıs 2009,

  ·         Vatanlarından topyekün sürgüne gönderilen, sürgün esnasında ve devamında maruz kaldıkları soykırım ile nüfuslarının yarısını kaybeden Kırım Türkleri Soykırımının 65. Yılını Anma Günü 18 Mayıs 2009.

  4.      Dernek faaliyetlerimiz ve Kırım’da yerleşmeye çalışan Kırım Türklerinin problemleri ile ilgili 3 adet televizyon programına Yönetim Kurulu Üyelerimiz konuk edilmiştir.

  ·         TRT INT ve TRT Türk’te yayınlanan, Genel Başkan Yardımcımız Av. Namık Kemal Bayar’ın konuk olduğu “Dünyada Bugün” programı 4 Mart 2009,

  ·         Kanal A’da yayınlanan, Genel Başkan Yardımcımız Av. Namık Kemal Bayar ve Genel sekreterimiz Tuncer Kalkay’ın konuk olduğu “Ramazan Aydın Saati” programi 22 Mart 2009

  ·         Kırım’da yayın yapan ATR TV’deki Genel Başkan Yardımcımız Av. Namık Kemal Bayar ve Genel Sekreterimiz Tuncer Kalkay’ın konuk olduğu program 22 Mayıs 2009

  5.      Gazze’de Müslümanlara yapılan katliamları, Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine uygulanan katliamları, Kırım’da Kırım Türklerine yapılan saldırıları protesto etmek amacıyla 5 adet bildiri Genel Merkezimiz adına yayınlanmıştır.

  6.      Kocaeli şubemizin 14 Mart 2009 tarihinde yapılan yeni binasının açılış törenine iştirak edilmiş ve Genel Merkezimiz Gençlik Kolları tarafından “Şiir Günü” programı düzenlenmiş, halkoyunları ekibimizce halkoyunları gösterisi yapılmıştır.

  7.      Dünya Kırım Tatar Kongresi ile ilgili Türkiye’de bulunan Kırım dernekleri arasında 4 Nisan 2009 tarihinde Eskişehir’de düzenlenen istişare toplantısına Yönetim Kurulu Üyelerimiz katılmıştır.

  8.      Gazi Üniversitesi Kültür Merkezi tesislerinde 4 Nisan 2009 tarihinde “Kırım Gecesi” tertip edilmiştir.

  9.      Bilkent Üniversitesi Türk Dünyası Araştırma Topluluğu tarafından yapılan II. Ankara Türk Dünyası Öğrenci Kurultayına 5-6 Mayıs 2009’da gençlik komisyonu üyeleri katılmış, halk oyunu gösterisi ve Kırım hakkında sunum yapılmıştır.

  10. Ortadoğu Teknik Üniversitesince 6 ile 9 Mayıs 2009 tarihleri arasında düzenlenen Bahar şenliğinde halkoyunları ekibimiz, halkoyunları gösterisi yapmıştır.

  11.     Gazi Üniversitesince 12 ile 15 Mayıs 2009 tarihleri arasında düzenlenen Bahar şenliğinde halkoyunları ekibimiz, halkoyunları gösterisi yapmıştır.

  12.    Hacettepe Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü öğrencilerinin 15 Mayıs 2009 tarihinde tertiplediği Türk Kültürü Görsel Şöleninde halkoyunları ekibimiz halkoyunları gösterisi yapılmıştır.

  13.    Ceyhan Şubemizce tertip edilen Kırım Türklerinin geleneksel olarak kutladıkları 17 Mayıs 2009 tarihindeki Tepreç programında halkoyunları ekibimiz, halkoyunları gösterisi yapmıştır.

  14. Kırım Tatarlarının vatanlarından sürgün edilişinin 65. Yılı münasebetiyle Kırım’ın Akmescit şehrinde tertip edilen ve 35 bin civarında kişinin iştirak ettiği Sürgün Mitingine Yönetim Kurulu üyelerimiz katılmıştır.

  15. Kırım’da 19-22 Mayıs 2009 tarihleri arasında düzenlenen, 12 ülkeden 162 Kırım Tatar teşkilatının katıldığı, Türkiye Cumhuriyetinin TBMM Başkan Vekili Sn. Meral Akşener ve Devlet Bakanı Sn. Faruk Çelik ile temsil edildiği, “Dünya Kırım Tatar Kongresi”ne Yönetim Kurulu üyelerimiz katılmıştır. Dünya Kırım Tatar Kongresinde Kırım’dan 5, Türkiye’den 3, Romanya’dan 2, ABD, Fransa, Almanya, Bulgaristan, Polonya, Rusya, Kırgızistan ve Özbekistan’dan birer kişi oluşturulan ’ “Koordinasyon Kurulu” seçilmiştir. Koordinasyon Kurulu’na Türkiye’den seçilen 3 kişi arasında Derneğimizi temsilen katılan Genel Muhasibimiz Nail Aytar da bulunmaktadır.

  16. Çorum ili Alaca ilçesinde bulunan Kalecikkaya Köyü Sosyal Yardımlaşma Derneğinin 24 Mayıs 2009 tarihinde Kalecikkaya köyünde tertip ettiği Tepreç programında halkoyunları ekibimiz, halkoyunları gösterisi yapmıştır.

  17. Gazi Üniversitesi ve TRT’nin ortaklaşa düzenlediği, “Türk Dünyası’nda Savaşların Sanattaki İzleri” isimli panel, sergi ve konser olarak, 27.04.09 tarihinde Gazi Üniversitesi Merkez Kampüsü, Mimar Kemalettin Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlik’te Kırımlı ünlü ressam Rüstem Emin’in Yağlı boya tabloları sergilenmiş ve Derneğimiz ile Rüstem Emin tarafından, , resim ve slaytlar ile Sürgün anlatılmıştır.

  18. Derneğimiz Genel Merkezi, Polatlı Toydemir Köyü Muhtarlığı ile birlikte 7 Haziran 2009 tarihinde Toydemir köyünde “Kırım Hatıra Ormanı”nın 3. Kuruluş Yıldönümü programını tertip etmiş, aynı tarihte Polatlı Kırım Türkleri Sosyal Yardımlaşma Derneğinin Polatlı Üçpınar köyünde tertip ettiği Tepreç programında halkoyunları ekibimiz, halkoyunları gösterisi yapmıştır.

  19. Yalova’da 17-24 Temmuz 2009 tarihleri arasında düzenlenen “Türk Boyları Kültür Şöleni ve 3. Türk Dünyası Basın mensupları Buluşması” toplantısına Genel Muhasibimiz Nail Aytar Derneğimiz adına katılarak sunumlar yapmıştır.

  20. Türk Ocakları tarafından Kırım Yalta’da 9 ile 15 Ağustos tarihinde düzenlenen “Türk Dünyası Gençlik Kurultayı”na Derneğimiz adına Safiye Olgun ve Reşat Örnek katılmıştır.

  21. Keçiören Belediyesince 18-22 Ağustos 2009 tarihleri arasında düzenlenen “Ramazan Etkinlikleri”nde Derneğimize tahsis edilen Standda çalışmalarımız sergilenmiş ve etkinlik içerisinde Derneğimizce “Kırım Gecesi” yapılmıştır.

  22. Etimesgut Belediyesince 26 Ağustos ile 4 Ekim 2009 tarihleri arasında düzenlenen “Uluslar arası Anadolu Günleri 6. Kültür ve Sanat Festivali”nde Derneğimize tahsis edilen Çadır standda çalışmalarımız sergilenmiş ve halkoyunları ekibimizce halkoyunları gösterisi düzenlenmiştir.

  23. Ramazan Bayramında fitre ve zekat organizasyonu düzenlenmiş, toplanan 10.000 TL’nin yarıya yakın bir kısmı Ankara’da öğrenim gören Kırımlı öğrencilere, diğer yarısı Kırım’da muhtaç ailelere dağıtılmıştır.

  24. Avrupa Birliği’nin Avrupa Komşuluk ve Ortaklık Programı kapsamında yer alan “2007-2013 Karadeniz Havzası Sınır Ötesi İşbirliği Programı”, kapsamında Derneğimiz Yönetim Kurulu üyelerince 5 adet proje hazırlanmıştır.

  Aşağıda yer alan Türkiye; Kırım, Romanya, ve Bulgaristan’dan paydaşlar bulunarak yapılan 5 adet proje 12 Ekim 2009 tarihinde sonuçlandırılarak Romanya’daki Ofise teslim edilmiştir. Bu projeler;

  ·          “Arıcılık” Projesi

  ·         “Kırım Türk Tatar Kadınlar Dergisi” projesi

  ·         “Kiril Alfabesindeki Basılı Eserlerin Transkripsiyonu ve Latin Alfabesinde Basımı” ile ”Kırım Müzik-Dans ve Sahne Sanatlarının Yaygınlaştırılması” projesi

  ·         “E-kütüphane” projesi

  ·         “E-ticaret” projesi

  25. Dernek Binamızda 31 Ekim 2009 tarihinde düzenlenen seminerde, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Cengiz Kurtman tarafından “Baz İstasyonlarının İnsan Sağlığına Etkileri, Tıpta Yararlı Uygulamalar, Radyasyon ve Kanser ilişkileri ve Farkları” konulu bir sunum yapılmıştır.

  26. İstanbul şubemizce koordine edilen Kurban Bağışı kampanyasına destek verilmiş ve Derneğimizce bu yıl 350 adet kurban kestirilmiştir. Bu miktarın 55 tanesi Genel Merkezimiz aracılığı ile sağlanmıştır.

  27. LÖSEV 18 Aralık 2009 tarihinde Yönetim Kurulu üyelerimiz tarafından ziyaret edilerek, LÖSEV’e Derneğimiz tarafından ne gibi katkılar yapılabileceği konusunda görüşme yapılmıştır.

  28. Kızılay, 19 Aralık 2009 tarihinde Yönetim Kurulu üyelerimiz tarafından ziyaret edilmiş ve bu ziyaret sonucunda Derneğimizde Kızılay ile birlikte “Kan Bağışı Kampanyası” düzenlenmesi kararlaştırılmıştır.

  29.  Kırım’da bulunan İsmail Bey Gaspıralı Kütüphanesi’ne Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlanan 10 ciltlik “Evliya Çelebi Seyahatnamesi” hediye edilmiştir.

  30. “Maarif” Projesi kapsamında; Kırım’ın Canköy bölgesinde 2003 yılında kurulan Kamacı Kırım Tatar Milli Mektebi’nin Fizik, Kimya, Biyoloji Dersliklerinin yaptırılması sağlanmıştır.

  31. Kırım’da 5 ile 6 Aralık 2009 tarihleri arasında düzenlenen 5. Kırım Tatar Kurultayı 2. Oturumunda Derneğimiz, Genel Muhasibimiz Nail Aytar tarafından temsil edilmiştir.

  32. 2009 yılı içerisinde Genel Başkan Yardımcımız Av. Namık Kemal Bayar ve Av.Dr.Mustafa Yaşar Demircioğlu tarafından “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Kırım Türkleri” konulu bir seminer verilmiştir.

  33. Türk Dünyası’ndan sorumlu Devlet Bakanlığı ve TİKA tarafından düzenlenen ve Bursa’da gerçekleştirilen “Türk Dünyasında İnsan Hakları İhlalleri Sempozyumu”nda Derneğimiz Genel Başkan Yardımcımız Namık Kemal Bayar, İstanbul Şube Başkanımız Celal İçten ve Tekirdağ Şubemiz Basın Sorumlusu Fatih Erge tarafından temsil edilmiştir.

  34. Eskişehir Kırım Derneği, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanlığı tarafından Eskişehir’de yaptırılan Kırım Kültür Evi ve Kırım Türkleri Sürgün Anıtı açılışı Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu tarafından yapılmıştır. Eskişehir’deki açılış törenlerine ve üniversitelerde düzenlenen tören ve sempozyumlara Derneğimizi temsilen Genel Başkan Yardımcımız Murtaza Esenkal ve Genel Muhasibimiz Mustafa Şahin iştirak etmiştir.

  35. Derneğimizin halkoyunları ve müzik ekipleri yıl boyunca çalışmalarını sürdürmüştür.

  36. Üyelerimizden gelen talepler üzerine Rusça ve İngilizce eğitim çalışmaları başlatılmıştır.

  37. Derneğimizin Mürsel Uluç Mahallesinde bulunan gayrimenkulü üzerinde inşaat faaliyetleri sürdürülmüştür.

  38. Kırım’dan Türkiye’ye okumaya gelen öğrencilerimize yardımlar devam etmiştir.

  39. Kırım’da yaşayan vatandaşlarımıza yardımlara devam edilmiştir.

  Pin It