•  Kırım Derneği Genel Merkezi
 •   +90.312.419 47 49
 •   info@kirimdernegi.org.tr
 • Türkiye’de faaliyet gösteren 50’den fazla sivil toplum örgütünün ortak çalışma platformu olan, Kırım Tatar Teşkilatları Platformu tarafından “Rusya’nın Ukrayna’da İşlediği Suçlarını Örtmeye Yönelik Türkiye’deki Etkinlikleri Hakkında” 21 Şubat  2024 tarihinde bir bildiri yayınlandı.

  Kırım Tatar Teşkilâtları Platformu’ndan

  platformTamga1

  “Rusya’nın Ukrayna’da İşlediği Suçlarını Örtmeye Yönelik Türkiye’deki Etkinlikleri Hk.”
  21.02.2024
   

  Kırım Tatarlarının geleceğine ve adil bir barışa ulaşmada önemli rolü olan  Karadeniz bölgesinde ve tüm dünyada güvenliği sağlama umutları tehdit altında olmaya devam ediyor. Bunun nedeni Rusya'nın devam eden saldırgan ve provokatif politikasıdır. Nitekim Kırım'ın işgalinin ve  Ukrayna'ya yönelik silahlı saldırganlığın başlamasının onuncu,  Putin'in büyük ve kanlı bir savaş boyutuna taşıdığı çatışmanın ise ikinci yıldönümünde Kremlin Türkiye'de bir dizi açık propaganda etkinliği düzenlemeyi planlıyor.

  Özellikle de 24 Şubat 2024 tarihinde, 2022'de Rus bombalarının ve füzelerinin Ukrayna'daki  şehir ve köylere düşmeye başladığı günün yıldönümünde saldırgan ülkenin temsilcileri İstanbul'da, gerçek amacı uluslararası yaptırımları aşmayı kolaylaştırmak olan bir Türk-Rus iş forumu düzenlemeye çalışıyorlar. Bu alaycı tutumun doruk noktası ise savaş kurbanlarının yasının tutulduğu bu günde İstanbul'da, Rusya’nın savaşına verdiği destekle tanınan şarkıcı Valentina Lisitsa'nın sahne alacağı bir konser düzenleme planıdır.

  24 Şubat'ta Ankara'daki Rus Evi de, sanki Ukrayna topraklarını işgal eden, aralarında Kırım Tatarlarının da bulunduğu binlerce vatandaşını öldüren ve yüzlercesini hapseden Rusya değilmiş gibi, "Durdurulamayan Trajedinin 10 Yılı" başlığı ile yüzsüzce adlandırdığı bir konferans düzenlediğini duyurdu.

  Rusya’nın hukuku ayaklar altına alan, insan haklarını hiçe sayan, kamuoyunu yanıltmaya yönelik bu işgalci politikalarını Türkiye’de pervasızca sergilemesi gerçekleri örtemez. Bu oyunları görmezden gelmek  dünyanın ve özellikle Kırım Tatarlarının geleceklerinde keder ve zulümü daha da teşvik edecektir. Demokrasiden yana, hukukun üstünlüğü, insan haklarının saygınlığı, geleceğin huzuru çerçevesinde Kırım Tatarları Ukrayna ile yan yana durmaya devam edecek, suçlu saldırganın provokasyonlarına gelmeyecek, doğrudan yana, haktan yana kamuoyunu bilgilendirme görevine devam edecektir.

  Pin It