•  Kırım Derneği Genel Merkezi
 •   +90.312.419 47 49
 •   info@kirimdernegi.org.tr
 • Rusya’nın Ukrayna topraklarında başlattığı işgal ve saldırılara karşı Ukrayna Derneği 24 Şubat 2024 Cumartesi günü Ankara’da bir basın toplantısı düzenledi.

  1

  Kırım’ı İşgalinin 10. yılında, Ukrayna'ya topyekün saldırısının ve başlattığı savaşın 2. Yılında Ankara’da yaşayan Ukrainler ile birlikte Kırım Tatarları Rusya’nın saldırgan politikalarına karşı Ukrayna’nın yanında olarak desteklerini gösterdi.

  2

  Ulus Meydanı Atatürk Heykeli önünde yapılan toplantıda ellerinde Türk, Ukrain ve Tarak Tamgalı Kırım Tatar bayrakları ile yer alan vatandaşlar savaşa karşı, Rusya aleyhine döviz ve pankartları da taşıdılar.

  3

  Ukrayna milli marşının okunduğu toplantıda Ukrayna lehine sloganlar da atıldı.

  Vasıl Bodnar

  Ukrayna'nın Ankara Büyükelçi Vasıl Bodnar, "Son 70 yılda Avrupa'nın hiç görmediği savaşın ikinci yılında burada toplanmış bulunmaktayız. Bir taraftan hiç kimsenin beklemediği korkunç bir savaş, diğer taraftan Ukrayna halkının Rus işgal güçlerine karşı sergilediği direniş mücadelesinin sembolü. Ukrayna eninde sonunda kazanacak. Buna inanıyoruz. Ukrayna direnişi cesur erkek ve kadınların mücadelesiyle beraber gerçekleşiyor. Ama aynı zamanda bu mücadele Türkiye gibi dostlarımız ve uluslararası partnerlerimizle sürüyor. Aynı zamanda Türkiye gibi dostlarımız ve uluslararası partnerlerimiz ve Ukrayna halkının direnişi sayesinde kazanacağız" şeklinde konuştu.

  Mukremin sahin3

  Toplantıda bir konuşma yapan Genel Başkanımız Mükremin Şahin, Rusya’nın bu saldırgan politikalarına karşı Ukrayna’nın yanında olmaya devam edeceğimizi belirterek, "Bir insanın kendi toprakları için savaşması suç değil. Bu bir insanlık onuru gerektiren bir şeydir. Bu insanlar Toprakları için tabii ki de savaşacaklar. Savaşmayan insan onursuzdur. Kaçan insanların demokrasiye hürriyete hakkı yoktur. Biz Kırım Tatarları olarak Ukrayna halkı ile beraber bu savaşın içindeyiz. Bu Ukrayna Rusya Savaşı değildir; nükleer gücüne ve ordusuna güvenen emperyalist saldırgan Rusya'nın mazlum bir halkın üzerine uyguladığı baskıdır"  ifadelerini kullandı.

  Yuliya Biletska

  Katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan Ukrayna Derneği Başkanı Yuliya Biletska, Rusya’nın Ukrayna karşı topyekün saldırısının tam bugün 2. yılını doldurduğunu, ancak Rusya’nın savaşı 10 yıl önce Kırım’ı işgal etmesi ile 10 yıl önce başlattığını ifade etti.

  Giris

  Biletska, Ukrayna Derneği’ aşağıda yer alan “Rusya’nın Ukrayna’ya Saldırısı ve Başlattığı Savaşın 2.Yılı Hakkında Basın Açıklaması”nı okudu.

  Yuliya biletska3

  Bugün, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu pek çok ülkenin savaş olarak tanımladığı geniş çaplı silahlı saldırısının üzerinden tam iki yıl geçti. Ancak Rusya'nın 2014 yılında Kırım'ı yasadışı işgali ve ilhakı ile birlikte Donbas'ta askeri operasyon başlatmasından bu yana, bu savaş aslında 10 yıldır devam etmektedir.

  Banner

  Savaş bitmedi, devam ediyor. Türk toplumu ve medyası maalesef bu konuda konuşmayı bıraksa bile, bu çatışmaların şiddetinin azaldığı ve insanların - hem yetişkinlerin hem de çocukların - evlere, hastanelere, okullara ve diğer sivil altyapılara yönelik Rus saldırıları nedeniyle ölmeyi bıraktığı anlamına gelmiyor.

  4

  Ukrayna bu savaşta en çok acı çeken ülke, dolayısıyla kimse bizden daha fazla barış istemiyor. Sorun Ukrayna'da değil, savaşı başlatan ülkede - Rusya'da.

  Türkiye'nin 2014 yılından bu yana sergilediği Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğünü destekleyen kararlı ve tereddütsüz tutumu için teşekkür ediyoruz. Rus saldırganlığını durdurmak üzere atılan tüm siyasi, diplomatik, ekonomik ve insani adımlar için, özellikle de esirlerimizin serbest bırakılması için sarf edilen çabalar için minnettarız.

  5

  Kısa bir süre önce Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Hükümetler Zirvesi'nde Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili olarak adil bir barışa inandığını söyledi. Bunun için kendisine minnettarız. Her Ukraynalı, savaşın tüm şiddetine rağmen, adaletin uluslararası hukuka uygun şekilde geleceğine, yani işgal edilen tüm toprakların kurtarılacağına, işgalcinin uluslararası bir mahkemede hesap vereceğine inanıyor.

  10

  Ukraynalılar için kendi ülkelerini savunmak hayatta kalmanın tek yoludur. Dünün öğretmenleri, yazarları, sanatçıları ve bugünün askerleri güvenliğimiz için mücadele ediyor ve en zor koşullarda, çoğu zaman kendi hayatlarını feda ederek yaşamlarımızı savunuyorlar. Ukraynalılar sonuna kadar direnmeye hazırdır. Ancak dünya bunun iki devlet arasındaki bir savaş olmadığını, bu savaşın tüm küresel güvenlik sistemine karşı bir meydan okuma olduğunu anlamalıdır. Ve eğer Rus kötülüğü kazanırsa, bu tüm medeni dünya için bir yenilgi olacaktır. Bunun olmasını engellemek için yardımlar birleştirilmelidir.

  6

  "Savaşın ne zaman biteceği" Ukraynalılara sormayın, "Rusya'nın neden hâlâ savaşa devam edebiliyor” diye sorun. Dünyanın tüm çabalarına rağmen neden herkesin yaptırımlara uymuyor, Rusya yaptırımlı malları nasıl hala alabiliyor diye sorun.

  9

  Rusya'nın Karadeniz bölgesindeki diğer ülkelere, Avrupa’ya ya da Türk devletlerine saldırmaya ve hatta NATO'nun 5. Maddesini test etmeye cesaret edemeyeceğine inananların, zamanında Putin'in Ukrayna'ya geniş çaplı bir işgal başlatacağına da inanmadıklarını hatırlatmak isterim.

  7

  Dolayısıyla Ukrayna'nın güvenliği tüm ülkelerin güvenliğidir- çünkü bir sonraki kurbanlar onlar olabilir.

  Ukrayna 2022'de Rus işgalcileri topraklarının büyük bir bölümünden püskürttü. Ukrayna 2023'te Rus filosunu denizinin büyük bir bölümünden uzaklaştırdı. 2024, Ukrayna'nın Rusya'yı topraklarından kovduğu yıl olmalıdır.

   

  Pin It