•  Kırım Derneği Genel Merkezi
 •   +90.312.419 47 49
 •   info@kirimdernegi.org.tr
 • Büyük Kırım Tatar Sürgünü’nün (18 Mayıs 1944) 80. yıl dönümü ile Büyük Çerkes Sürgünü’nün (21 Mayıs 1864) 160. yıl dönümü anma günlerine denk getirilen Rus Kızıl Ordu Korosu’nun Türkiye turnesi hakkında Derneğimiz Genel Merkezi tarafından 24 Nisan 2024 tarihinde bir basın bildirisi yayınlandı.

  Kırım Derneği Genel Merkezi’nden

  derneklogo 150x150
   
  Kızıl Ordu Korosunun Türkiye Turnesi Hk. Basın Bildirisi
  Ankara, 24.04.2024

   

  Büyük Kırım Tatar Sürgünü’nün matem yıl dönümü yaklaşıyor. Kırım Tatarları 18 Mayıs 1944 tarihinde vatan Kırım’dan zorla koparılıp Ural Dağlarına, Sibirya’ya ve Asya’nın içlerine topyekûn sürgüne gönderildiklerinde kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan bir nüfustular. Çünkü erkekleri askerdeydi, Kızıl Ordu saflarında savaşmaktaydılar. Savaştan dönen erkekler ailelerini, evlerini, yaşamlarını yerinde bulamadılar. Onlar da Asya’nın içlerine sürgüne gönderildi. Rus Kızıl Ordu Korosunda madalya alanlar bile sürüldü. Kırım’da tek bir Türk bırakılmadı. Büyük Kırım Tatar Sürgününün 80. Yıl dönümüne ve Büyük Çerkes Sürgünü’nün 160. Yıl dönümüne denk gelen 14-22 Mayıs 2024 günlerinde Rus Kızıl Ordu Korosunun Türkiye’nin değişik yerlerinde konserler vereceğini öğrenmiş bulunuyoruz.

  Tarih bilinci, iyi bir tarih bilgisi üzerine kurgulanmış açık ve kapalı propaganda çalışmalarıyla oluşturulur. Rus Kızıl Ordu Korosu, dünyanın en acımasız ordularından birini kültür ve sanat enstrümanlarıyla şirinleştirmek ve yaptığı katliamları normalleştirmek için tasarlanmış bir propaganda aracıdır. Bu koronun Türkiye’ye gelme tarihi olarak Kırım Tatar ve Çerkes sürgünleri matem anma günlerinin seçilmesiyse oldukça manidardır.

  1944 Kırım Tatar sürgününde Kırım Tatarları nüfuslarının %46’sını kaybederek soykırıma maruz bırakılmıştı. Kırım Tatarları hiçbir ülkeden ve hiçbir kuruluştan yardım almadan 1990’lı yılların başından itibaren tamamen kendi imkânları ile vatanları Kırım’da yeniden yerleşmeye başlamıştı. Kırım Tatarları vatan Kırım’da 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar sürgününü her matem yıl dönümünde toplu olarak anar hale gelmişlerdi. Ancak Rusya’nın 2014 yılında işgal ettiği Kırım’da Kırım Tatarları için tecrit ve baskılar yeniden başlamış, 18 Mayıs matem günlerinin anılmasına bile tahammül edilememiştir.

  Vatanımız Kırım’da 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar sürgünü matem günü anılamazken sürgün ve soykırım faciasının birinci dereceden sorumlusu olan Kızıl Ordu, sanatın kisvesine bürünerek Türkiye’de turne yapacak ve sürgünün yıl dönümünde şarkılar söyleyecektir. Bu koro tarafından seslendirilen her nota biz Kırım Tatarlarının canını yakacak, Kırım Tatar sürgününde hayatlarını kaybedenlerin kemiklerini sızlatacaktır.

  Kamuoyuna saygıyla sunulur.

  Pin It